Güncel Buğday Fiyatları

Arpa yok ne TMO da ne piyasada ... Yem fabrikalarının diğer girdi maliyetlerinin artması ve piyasada mısırın da az olması nedeni ile Arpaya talep çok fazla. TMO besicinin talep etmiş olduğu arpanın yarısını veriyor. Durum ciddi.
Ege marmara hasadına göre belli olur memleketteki üretim miktarı buralar biraz yağış aldı inşallah verimler de güzel olur. Yoksa arpada ithalat şart. Tamam fiyatlar iyi ama burdan daha da yukarısı hayvancı için de tüketici için de büyük yük olur. Yem bitkisi, ikinci ürün az su isteyen bitkiler ve teknolojik sulama sistemleri şart yoksa artan nüfusa hububat-bakliyat ve yem bitkileri üretimini Anadolu coğrafyasındaki toprakla karşılamak mümkün değil.

Bu ithalat meselesine insanımız çok sert tepki veriyor ama şunu da gözden kaçırmamak gerek. Yaş sebze meyve üretimi yapıyoruz ihraç ediyoruz katma değeri yüksek. Atıyorum 1 kg kiraz satıp 10 kg mısır alıyorsun. Buğday arpa mısır ithal etmemek için meyve sebze bahçelerini söküp yerine buğday ekmek saçma olur ancak bu işler planlı yapılması gerekiyor. Bölgesel üretim-tüketim miktarları tahmin edilebilir olmalı girdiler ve son ürün fiyatları öngörülebilir olmalı. İthalat lazımsa millet ilk darbeyi yedikten sonra değil, önleyici olmalı.

Maliye politikaları genelde tüm dünyada müdahaleci politikalar olarak uygulanıyor. Bazı ülkeler ise önleyici planlı-programlı otomatik stabilizatör politikalarla yapıyorlar. Biz bu sisteme uyum sağlayamazsak bu düzen değişmez. Türkiye gibi ülkelerde uygulaması çok zor, bir yandan turizm sektörü var, 85 milyon vatandaş 5 milyon mülteci 30-40 milyon da turiste bakıyoruz. Şuanki ziraat ile ilgili kurumlardaki memurlarla bürokratlarla bu işler yürümez. Hiç bir iş yapmıyorlar neredeyse. Bu odaların, ilçe tarımların vs toptan değişmesi lazım. Yoksa verim alan veya bir sonraki sene iyi para yapacak ürünü şansa denk getiren çiftçiden hariç kimse doğru düzgün para kazanamaz ancak karnını doyurur. Allah hakkımızda hayırlısını versin. Keşke her sene kim ne ekiyorsa güzel verim alsa da hiç bunları düşünmek zorunda kalmasak.

Ege marmara hasadına göre belli olur memleketteki üretim miktarı buralar biraz yağış aldı inşallah verimler de güzel olur. Yoksa arpada ithalat şart. Tamam fiyatlar iyi ama burdan daha da yukarısı hayvancı için de tüketici için de büyük yük olur. Yem bitkisi, ikinci ürün az su isteyen bitkiler ve teknolojik sulama sistemleri şart yoksa artan nüfusa hububat-bakliyat ve yem bitkileri üretimini Anadolu coğrafyasındaki toprakla karşılamak mümkün değil.

Bu ithalat meselesine insanımız çok sert tepki veriyor ama şunu da gözden kaçırmamak gerek. Yaş sebze meyve üretimi yapıyoruz ihraç ediyoruz katma değeri yüksek. Atıyorum 1 kg kiraz satıp 10 kg mısır alıyorsun. Buğday arpa mısır ithal etmemek için meyve sebze bahçelerini söküp yerine buğday ekmek saçma olur ancak bu işler planlı yapılması gerekiyor. Bölgesel üretim-tüketim miktarları tahmin edilebilir olmalı girdiler ve son ürün fiyatları öngörülebilir olmalı. İthalat lazımsa millet ilk darbeyi yedikten sonra değil, önleyici olmalı.

Maliye politikaları genelde tüm dünyada müdahaleci politikalar olarak uygulanıyor. Bazı ülkeler ise önleyici planlı-programlı otomatik stabilizatör politikalarla yapıyorlar. Biz bu sisteme uyum sağlayamazsak bu düzen değişmez. Türkiye gibi ülkelerde uygulaması çok zor, bir yandan turizm sektörü var, 85 milyon vatandaş 5 milyon mülteci 30-40 milyon da turiste bakıyoruz. Şuanki ziraat ile ilgili kurumlardaki memurlarla bürokratlarla bu işler yürümez. Hiç bir iş yapmıyorlar neredeyse. Bu odaların, ilçe tarımların vs toptan değişmesi lazım. Yoksa verim alan veya bir sonraki sene iyi para yapacak ürünü şansa denk getiren çiftçiden hariç kimse doğru düzgün para kazanamaz ancak karnını doyurur. Allah hakkımızda hayırlısını versin. Keşke her sene kim ne ekiyorsa güzel verim alsa da hiç bunları düşünmek zorunda kalmasak.
Kıtlığı kimse istemez ama üretim maliyetlerinin altında ezilmeyide kimse istemez. Dengeyi kurması gereken devletimizdir.

Fiyatlar burdan yukarı çıkmasın ama üre 4 lira olsun ona kimsenin itirazı olmaz heralde üre ve ilaç fiyatları yükselirken çiftçi harici bir allahın kuluda yahu bu çiftçi napacak diye düşünmüyor veya yorum yapmıyor ama biz çiftçiler buğday çok yükselmesin diye yorum paylaşıyoruz . Ilginc !

Fiyatlar burdan yukarı çıkmasın ama üre 4 lira olsun ona kimsenin itirazı olmaz heralde üre ve ilaç fiyatları yükselirken çiftçi harici bir allahın kuluda yahu bu çiftçi napacak diye düşünmüyor veya yorum yapmıyor ama biz çiftçiler buğday çok yükselmesin diye yorum paylaşıyoruz . Ilginc !
ne alaka ? kimin hoşuna gidiyor ürenin 4 tl olması ? sabahtan akşama kadar da herkes yazdı sövdü söylendi gübre ve ilaç fiyatlarına

vcc

Tüketici benim umurumda bile değil şahsen. Sattığım ürünün fiyatı yüksek olsun Tüketici ne halt ederse etsin. Tüketici mi alıyor benim gubreyi tohumu mazotu. Tüketici 50 kuruşa soğan almanın patates almanın ekmek almanın derdinde hiç diyormu ulan bu paralara bu insanlar bunu uretipte bunca emek harcayıp para kazanıyor mu diye.

Diyenler baş tacı:) Reise selam

Tüketici benim umurumda bile değil şahsen. Sattığım ürünün fiyatı yüksek olsun Tüketici ne halt ederse etsin. Tüketici mi alıyor benim gubreyi tohumu mazotu. Tüketici 50 kuruşa soğan almanın patates almanın ekmek almanın derdinde hiç diyormu ulan bu paralara bu insanlar bunu uretipte bunca emek harcayıp para kazanıyor mu diye.

Diyenler baş tacı:) Reise selam
Farkinda degilsin ama sen de tuketicisin. Gubreci, mazotcu, ilacci da senin icin aynisini dusunurse neden kizarsin ki? Milyar borca girdim fabrika kurdum bana ne ciftciden derse hosa gider mi?

Aynen öyle ekmege 50 kuruş zam sonra taak valilik iptal etmiş yok yani her şey 2 3 katı oldu buğday daha 2 katı bile olmadi bu sevinç neden onu anlamış değilim araba traktör fiyatlarına bakmıyorlar abi galiba

Farkinda degilsin ama sen de tuketicisin. Gubreci, mazotcu, ilacci da senin icin aynisini dusunurse neden kizarsin ki? Milyar borca girdim fabrika kurdum bana ne ciftciden derse hosa gider mi?
Başımıza ne geliyorsa zaten bu bencillikten geliyor. Markete girince et sut peynir almaya gelince ağzı yamuluyor Ama sövmekten.

Hadi Tüm dünya böyle bencil. Memlekette herkes bencil. Memuru bürokrasisi siyasetcisi zaten hem bencil hem nankör ama Topraktan ekmeğini kazanan Biz çiftçilere üreticilere ben hiç yakistiramiyorum bu tutumu.

Bela musibet yaşadığımızda bazen diyorumki bu insanoğluna müstehak. Hakediyoruz. Sukredilecek binlerce nimetle donatılmışken ne diyim hakkımızda hayırlısı.

Kimisi sanıyorki bu sene 3 liradan arpa buğday satarsa o para cebinde kalacak. Siz çok kazandınız diyecekler Gubreye ilaca Vuracaklar seneye de mal cok olursa 0 zamla mal satar yine ağlar. Piyasalarin dengesinin cok bozulmaması lazım bizim ürettiğimiz ürünler de dahil. Bir sene kazanmak mi önemli süreklilik mi önemli. İnşallah toplumsal olarak biraz daha düzeliriz yoksa bu gidiş hiç hayra alamet değil.

vcc

Doğru diyorsun... vergi kaçırmak için bin takla atan sanayici vurgun yapsın, asgari ücreti ile çıkacak son model iPhone telefonu alacak yurdum insanı markette mutlu dolaşsın market arabasını gökdelen gibi doldursun diye. Her türlü girdide takır takır deve yüküyle vergisini ödeyen ,hava tahmin raporlarına bakmaktan gözü şaşı olan,atleti fitness salonlarında değilde tarlada bahçede ıslanan çiftçi dengelesin piyasayı. Çiftçi yapsın fedakarlığı,çiftçi düşünsün tüketici fiyat endeksi ne olur diye. Bizimkide iş.

Herşeyin aşırısı zarar da çiftçinin maliyeti hangi tüketicinin umurunda. Liberal düzen bizim topluma fazla bol. Özal'ı anayım içimden. Rusya gibi Çin gibi yapacaksın. 1000 kişinin 80 milyonu sömürmesini engelleyeceksin. Yoksa hiç bişey değişmez.

Arkadaşlar buğday veya arpa veya tamamen başka birşey dünyada yükselen malzeme fiyatlarına herşey tepki verir belki ama sadece bu biraz gecikebilir. Yoksa yükselmeyen işi yapan kesim sattığı malın karşılığını alamaz bizim ülkenin sıkıntısı dunya da artan malzeme birde dolar artınca herşey çok aşırı artıyor dünya bizdeki asgari ücretliyi düşünmez kendini düşünür biz burda ister artsın dıyelim isterse 50 kere artmayalım dıyelim onunla belli olmuyor bugday belki bıraz buralarda sayar tabıkı gırdı fıyatları a bağlı yoksa 1.8 TL ye buğday olsaydı çiftci nasıl gubre alacaktı malesef artık Ucuz gıda işi bu sene itibariyle Türkiye de biter ha bazı malzemeler çok bol oldugu sene Ucuz olabilir