hadi inşallah


Petrol fiyatında büyük düşüş beklentisi
Suudi Arabistan ' ın, Asya ve Kuzey Amerika ' da varil başı petrol fiyatını 50-60 dolara indireceği iddia edildi. Amaç, Rusya ve İran ' a baskı...
Suudi Arabistan Petrol Siyasetleri ve Stratejik Beklentiler Merkezi Başkanı Raşid Abanm, Suudi Arabistan ' ın, önümüzdeki aylarda Asya ve Kuzey Amerika ' da varil başı petrol fiyatını 50-60 dolara indireceğini kaydetti.

AA muhabirine açıklama yapan Abanmy, son üç ayda 115 dolardan 92 dolara inen ham petrol fiyatının önümüzdeki aylarda daha da ineceğini, Suudi Arabistan ' ın bunu Rusya ve İran ' a baskı aracı olarak maksatlı yaptığını iddia etti.

İran ' ın, Suudi Arabistan ' ı Asya piyasalarındaki mezatlarda petrolü ucuza sattığına dair suçlamasının doğru olduğunu, Kuzey Amerika ' ya ihraç edilen petrol fiyatında da indirim yaptığını belirtti.

Açıklanan şekliyle bu fiyat indiriminin müşterileri korumak ve yeni müşteriler elde etmeye yönelik olduğunu ancak, kararın arkasında siyasi nedenler olduğunu dile getiren Abanmy, 'Suudi Arabistan ' ın petrol fiyatlarındaki indiriminin gerisindeki gerçek neden Rusya ve İran ' a Suriye konusunda baskı oluşturmak. İran ' ın nükleer tesis projesi de bu fiyat indirimindeki nedenlerden biri...' dedi.

Almanya ' nın Ukrayna ' daki gelişmelerden dolayı Rusya ' ya uyguladığı baskı sonucunda bu ülkeye olan ticaretinin yüzde 25 ' inden vazgeçmek zorunda kaldığını, körfez ülkelerinin de Suriye konusundaki tavrından dolayı Rusya ' nın ekonomik kaynaklarına baskı amacıyla petrol fiyatları üzerindeki değişiklikte etkili olabileceğini ifade eden Abanmy, petrol fiyatlarındaki indirimin Rusya ve İran ' a etkisinin körfez ülkelerine yapacağından daha fazla olduğunu söyledi.

Raşid Abanmy, petrol fiyatlarının belirlenmesinde OPEC ' in kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, petrol üreten ülkeler açısından herhangi bir bağlayıcılığının olmadığını belirtti.

Kaynak : AA


mazot ucuzlar mı acaba :S noo-*-s
 
Ynt: hadi inşallah

İnse ne olur. Dünya piyasalarında inebilir de Türkiye de İNMEZ gençler. bunu kafanıza kaazzııyyıınn. bir - böyle bedava kazanç varken, iki- dolar almış başını yükselirken , üç - o kadar insan ülkemize kabul ettik ki faturaları ayyuka çıktı. vb vb vb bundan sonrası siyasete girer yazamıycam. ama şunu yazmadan edemiyeceğim. Dünya da petrol bedava olsa bizde yinede 4 tl nin altına inmez indirmezler. saygılar hepinize.
 

Benzer Konular