İşbora traktör yardım

Herkese merhaba,

hobi amaçlı 13 dönüm bahçem var. getir götür işleri ve sulama için işbora traktörünü almayı düşünüyorum. öyle pek ağır işlerde kullanmayacağım. fiyatı çok makul olduğu için cazip geliyor. sizce doğru bir karar mı? cevaplarınız için teşekkür ederim

saygılar

Ynt: İşbora traktör yardım

Hoş geldiniz. Çok dikkat elin bence alırken. İşboradan fazla anlamam ama yerli montaj olanların kalitelerinden endişeli eski kullanıcıları.Japon montaj İşbora alırsanız fena olmaz, her türlü işinizi görür. Birkaç gün önce eski bir işbora sahibi ile sohpet ettik, 20 yıl kadar ormanda çalıştığı işborasını komşuma satmıştı 2 yıl önce. Traktör hala çok sağlam duruyor. Benim akrabalardan biri de geçen yıl Japon İşbora aldı. Ceviz bahçesi var ara çapa ve sulama tankeri götürmekte kullanıyor. Biraz toplamak için para harcadı ama memnun şimdi.

İSMAİL TUTAR link=topic=85759.msg1024506#msg1024506 date=1443726170' Alıntı:
Hoş geldiniz. Çok dikkat elin bence alırken. İşboradan fazla anlamam ama yerli montaj olanların kalitelerinden endişeli eski kullanıcıları.Japon montaj İşbora alırsanız fena olmaz, her türlü işinizi görür. Birkaç gün önce eski bir işbora sahibi ile sohpet ettik, 20 yıl kadar ormanda çalıştığı işborasını komşuma satmıştı 2 yıl önce. Traktör hala çok sağlam duruyor. Benim akrabalardan biri de geçen yıl Japon İşbora aldı. Ceviz bahçesi var ara çapa ve sulama tankeri götürmekte kullanıyor. Biraz toplamak için para harcadı ama memnun şimdi.

İsmail Bey, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki yerli montaj ile Japon montajını nasıl ayıırt edebileceğiz.

rlcalikoglu link=topic=85759.msg1024510#msg1024510 date=1443726859' Alıntı:
İsmail Bey, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki yerli montaj ile Japon montajını nasıl ayıırt edebileceğiz.
Ben Teşekkür ederim. İşbora ' dan fazla anlamam kaputta ' Shibura ' yazıyor en belirgin ama her yazı yazan Japon montaj değil. Sitede İşbora kullanan ya da kullanmış arkadaşlar daha fazla yardımcı olabilirler.

• Beğen
Tepkiler: Enessev1m

bizim köyde hala 4 tane var daha önceleri dahada fazlaydı hatta çiftçekeri bile vardı 3 tane ama satıp tek çeker 54c ye geçtiler
onların söylemesine göre çok çabuk motor yiyiyormuş ya sekman kırıyomuş ya conta yakıyomuş kronik bi işbora sorunu bu yüzden farklı motor takıyolar
onun dışında kuyruk mili çok övülüyor vitesli olduğu için ama ben hiç kullanmadım

Superini alırsan her işini görür hızlı devirdir Superi yolda hızlıdır birde süper yazmayanlari var ağır devirli onlar yolda çok yavas onlar

Bizim köyde eniştenin var 1984 modeldi sanırım. 2174 cc 4 silindirli motor var bunlarda. Ben de kullandım epey, hafif işler için bire birdir. Bunların büyük karter de dedikleri 4 ' lü egzos manifold çıkışlı olanları var, 2 ' li manifold çıkışlısından daha heybetli görünüyor. Enişte biraz hidrolikten yana sıkıntı yaşıyor maalesef. Hidrolik, pullukta filan kaçırıyor. Bunun dışında bir problem yaşamadı. Bu da mayıs ayında çektiğim nadas videoları:
https://www.youtube.com/watch?v=ASnH5ET7bPY
https://www.youtube.com/watch?v=oObz1KiBMg0

isyankar1985 link=topic=85759.msg1024672#msg1024672 date=1443810089' Alıntı:
Bizim köyde eniştenin var 1984 modeldi sanırım. 2174 cc 4 silindirli motor var bunlarda. Ben de kullandım epey, hafif işler için bire birdir. Bunların büyük karter de dedikleri 4 ' lü egzos manifold çıkışlı olanları var, 2 ' li manifold çıkışlısından daha heybetli görünüyor. Enişte biraz hidrolikten yana sıkıntı yaşıyor maalesef. Hidrolik, pullukta filan kaçırıyor. Bunun dışında bir problem yaşamadı. Bu da mayıs ayında çektiğim nadas videoları:
https://www.youtube.com/watch?v=ASnH5ET7bPY
https://www.youtube.com/watch?v=oObz1KiBMg0

senin enişte hidrolikleri yaptırmazsa boyun fıtığına yakalanacak arkadaş arkaya bakmaktan hiç önüne bakmaya vakit bulamıyor

FEHİM link=topic=85759.msg1024680#msg1024680 date=1443811606' Alıntı:
senin enişte hidrolikleri yaptırmazsa boyun fıtığına yakalanacak arkadaş arkaya bakmaktan hiç önüne bakmaya vakit bulamıyor
Yakalandı gibi. 😊 Hidrolik için uğraştı Fehim abi, fakat düzen tutmuyor. Traktörü değiştirmeyi düşünüyor. Çünkü bu hidrolik derdi başka türlü geçmeyecek gibi.

merhaba dostum hala almadı isen ; kendi 83 model işborama fiat 640 motoru taktım ve diğer parçaları da modifiye ettim eski hallinde iken de kullandım şimdi de kullanıyorum, işbora alacaksan öncelikle kesinlikle iyi durumda bir traktör al bu traktörün en büyük sorunu en fazla 40 beygir güç üretebilmesidir ama ruhsatta 49 a kadar yazar 4 manifodlu ,2 manifodlu ,büyük karter, küçük karter, türkiye montaj, yurtdışı montaj olmak üzere çeşitleri vardır 4 manifodlu olanları son çıkanlar biraz daha hızlıdır yolda hız bana lazım değil diyebilirsin ama bu hızlı versiyonu bile çoğu traktörden daha yavaş o yüzden hız lazım oluyor.motoru 40 beygir gibi düşünürsen bundan daha fazla güç istersen ya conta yakarsın ya blok ya da üst kapak çatlar yaklaşık buda sana pahalıya patlar. bunların motorları ön ısıtmalıdır bir miktar ıstılıp çalıştırılır en fazla 10 saniye kaliteli kızdırma bujileri ile . hidrolik sistemi fena değildir şanzuman ve difransiyeli çok sağlam kolay kolay arıza yapmaz soğutma sistemi üzerindeki motora göre yetersiz o yüzden çok uzun süre ağır iş yapamaz ara ara dinlendirilir :) arızası yok ise massey 135 in yaptığı her işi aynı hızda yapar artı vites seçenekleri sayesinde yapamadığı işi yapar ama biraz uzun sürer çünkü yavaş yaparsın. çoğu traktöre göre sürüşü ve vites seçeneği çok daha iyidir, yük dağılımı manevra kabiliyeti de iyidir. özet olarak en büyük sorunu motorunun güçsüz olmasından kaynaklı ağır işte çok zorlanmasıdır. Ek olarak eğimli veya yokuş aşağı yukarı yük taşımacılığı yapacaksan frenleri çok iyi değil hatta bana göre zayıf bu konuda dikkatli olmalısın ama düz yolda frenler sıkıntı çıkarmaz.