Jersey inegime simental aşi attim doğan buzak normal mi sizce?

a69777135355edf388b739d6d923f606.jpg
58587637b9c7db5b4a2bd15a68dca98b.jpg
eb68d617029cb733e1ad19772dd607a9.jpg
anaç ve rathaurs sipermadan olan erkek buzagimiz?acaba et tutumu nasil olucak bakicaz..

• Beğen
Tepkiler: aşkar

Yok abi ya buraya getiriyorlar 1000 liraya alan satan yok kırmanların ne eti oluyor ne sütü saf jersey olsa hiç olmazsa sütününpeyniri çok oluyor

Damızlık olarak yetiştiricilik yapacaksa ya da süt kaygısı varsa, zaten melezleme yapmasını önermem. Ben de jersey hastasıyım. Et tutumunu sorduğu için angusu önerdim.

Bu tarz melezlemelerin, eğer melez dişi buzağıyı damızlık bırakmayacaksa, bir sakıncası yok. Sonuçta anne, genetiğinden bir şey kaybetmiyor, sadece yavru melez oluyor. İstediği zaman jersey boğa tohumu atıp jersey buzağılar elde edebilir.

Melez yavrudan da bir şey bekliyorsak önce doğru melezleme yapmalıyız. Sütçü bir ırk ile kombine bir ırk melezlendiğinde et yönünden çok da verimli olmuyor. Amaç et ise bu tarz bir melezleme mantıksız. Et istiyorsak tamamen etçi ırklar ile melezleme yapmamız lazım. En mantıklı tercihler de angus, limuzin, hereford ve şarole. Angus ve limuzin tohumu jerseye uygun olabilir.

Tabi yukarıda dediğim gibi, damızlık kullanacaksa bir anlamı yok. Çıkan melez yavru, dişi, erkek ayrımı yapmadan ya kesime ya kurbana gidecek. Çünkü jersey melezi dişi hayvanlardan ben de şikayetçiyim. Piyasada sağlam jersey bulmak zor.

• Beğen
Tepkiler: CELAL KARABULUT
Yapmayın kardeşim güzelim Jerseyleri niye bozuyorsunuz? Jersey gibi en kaliteli sütü veren dünyada bir ırk yok. Bence Jerseyleri melezlemeye devlet yasaklamalı. Amacınız et ise et ırkı hayvan alıp besleyin.
Dogru diyosunuz . ufak simental tohumu attirdim veterinere danisarak zaten dogum da basit oldu kendi zorlanmadan gerceklesti 5ci dogumda olan bi anac oldugu icin.zaten cins degisikligine gittim simental duveler aldim insaallah simental tohumlari kendi irklarinda deneyecegiz bundan sonra kismetse

Yaptığın mantıklı bir iş degil jerseyler kucuk hayvanlar simental ise doğum agirligı yuksktir riskli bir iş hayvan sakat kalabilirdi
Haklisin fakat sizin dediginiz genellikle genc anaclarda oluyo birde ufak tohum sectik ozellikle ki dogum kolay olsun die oyle de oldu.bundan sonra jerey anaclarimiza bu tur tohum atmamiza gerek kalmicak gibi gorunuyor yeni nesil simental duvelerimiz insaallah anaclarimizin yerlerini alinca.

Kızmayın ama benimkisi bir yorum. Jerseyler yıllarca Karadenizde yayılmış bir ırk. Yıllarca bu ırkla Karadenizde bir kültür, damak tadı ve yaşam tarzı oluşmuş. Yıllar içerisinde bu ırk yerlilerle melezlenmiş, son yıllarda da simentallerle melezleniyor. Belki en yanlış melezleme de bu. Bence jerseyler hiç melezlenmemeli idi. Hadi illa melezlendi saf sütçü ırklarla belki melezlenebilirdi.
En büyük dez avantajı, erkeklerinin besiye uygun olmaması, olan bu ırk için eylem planı olmaladır. Yoksa bir kültür yok oluyor.

Kızmayın ama benimkisi bir yorum. Jerseyler yıllarca Karadenizde yayılmış bir ırk. Yıllarca bu ırkla Karadenizde bir kültür, damak tadı ve yaşam tarzı oluşmuş. Yıllar içerisinde bu ırk yerlilerle melezlenmiş, son yıllarda da simentallerle melezleniyor. Belki en yanlış melezleme de bu. Bence jerseyler hiç melezlenmemeli idi. Hadi illa melezlendi saf sütçü ırklarla belki melezlenebilirdi.
En büyük dez avantajı, erkeklerinin besiye uygun olmaması, olan bu ırk için eylem planı olmaladır. Yoksa bir kültür yok oluyor.
Sonuna kadar haklisiniz fakat türkiye şartlarinda sütün 85 kurus oldugu yerde bu tür farkli arayoslar icine girmemiz normal bence.

Karadenizde yaşadım, oraları iyi bilirim. Jerseyleri de, Trabzon peynirini de, Tereyağını da Minziyi de, Kuymağı da, Çekme Kuymakla farkını da.Yaylalarını da bilirim. Bunları bilerek yazıyorum. İşte bu arasoylar simentallerle olmamalı. Yerlilerle belki. Onu halk yapıyordu zaten. Jersey melezlemeye çok uygun bir ırk değil. Özelliklerini kaybediyor. Holstein, Shorthorn, Angler, Guernsey, Ayshire, İskandinav Kirmızılari gibi ırklar olabilirdi belki melezlemede. Fakat bunu çiftçi kendisi yapamaz. Zaten bu spermalardan birkaçını bulabilir ülkemizde. Diğerlerini bulamaz. Bu melezlemelerin çoğuna da gerek yok belki. Bu araştırma sonucu ortaya çıkar. Bunun yerine, süt yağı, kazein, protein, vb. özelliklere göre fiyatlandırma yapılabilirdi. Jerseyler için Eylem planı derken bunları da kast ediyorum. Konu basit bir konu değil çok boyutlu.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

MaaşAllah, buzağı sağlıklı görünüyor.
Jersey ırkı, vücut kondisyonuna göre az yem tüketip kaliteli ve çok süt verimliliği olan bir cinstir.Menşei İngiltere olduğu için Karadeniz yağışlı iklimine güzel uyum göstermiştir.Hayvanlar genelde küçük yapılıdır, yediğine göre süt verimliliği yüksektir.Hollanda Holstein'i ile kıyaslarsak Holstein büyük yapıda çok yer çok süt verir, Jersey az yer, kaliteli ve yediğine göre çok süt verir.Sütçü özellikleri iyidir.
Piyasadaki dengesizlikler işte böyle çiftçileri zorluyor, ete mi çalışalım , süte mi?