kendi humik asitimizi yapmak..

Cevap: kendi humik asitimizi yapama

Vakit bol yapmaya değer. Denemekte fayda var. Malzemeler geldi deneyip görecez oluyorsa sıkıntı yok ,olmuyorsa doğancan burda sipariş veririz oda yollar 👍🏻. Deneyimlerimi paylaşırım buradan.

Merhaba, kolay gelsin.
Malzemeler elinize geceli epey oldu. Aktif Leonardid, KOH, bir varil, bir karistirma sopasi, 70 derece su.
Simdiye kadar yapmis olmaniz lazim. Bizi bol fotograf hatta mumkunse video ile bilgilendirmeyi lutfen unutmayin.

Bu arada maliyet ne oluyor ? Afsin sirketinin videolarinda litresi 25 Kurus falan soyleniyor ama, sizde ne oldu, ne de olsa nakliye ve ambalaji eklemek lazim.
Basarilar dilerim, lutfen kazalara karsi cok ama cok dikkat edin, uzmeyin bizi.
Basarilar

Yazdığım halde çıkmadı galiba. Malzemeler elimde şu an yapınca sizinle tabiki paylaşırım. 100 kg hümik asit 80 tl. Fosil power. 25 kg. Potasyum hidro oksit 160 tl n11 den aldım. PH ölçer 130 tl. Termometre 20 tl. 200 litrelik pilastik varil 60 tl. Toplam 450 tl yapıyor. PH metre,termometre ve varili çıkınca maliyet düşüyor.yani 240 tl

• Beğen
Tepkiler: zafkanka

100 kg humik asit 80 TL dediginiz sanirim aktif leonardit olacak.

Urettiginizde hesap belli olacak, 100 Kg leonardit icin ne kadar KOH kullanilacak sonunda kac litre Humik Asit cikacak, ozaman hesaplanabilir.

Bildigim kadariyla 25 Kg lenardit icin 2 Kg kadar KOH kullaniliyor. Sonucta yaklasik 100 litre Hum.Asit cikiyor.

Denemeyi bekliyoruz, ellerinize saglik.

Uretilecek humik sait icin icerik analizini kim yapiyor, bir kurum olmali, analiz ucreti nedir bilen var mi ?

Evet 100 kg leonardit olacaktı. Analiz şu şekilde yapılıyordu aklımda kalan amatörce bir analiz 100 mili litreyi çok ince filire ile süzüp kalan posayı kurutup tartınca eldeki hümik ve fulvik asit ortaya çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN

Oluşan Hümik fulvık asit karışımına deniz yosunu,enzim ve amino asit ekleyip yapanlar da var. Hatta evde enzim yapımını(çöp enzim) da araştırdım ama verimi ne kadar artırdığı ile ilgili bilgi pek yok

• Beğen
Tepkiler: ibrahim0076

KOH fazla kullanılınca PH yüksek çıkıyormuş 80-100lt su da 1,5 -2 kg KOH öneriliyor. pH düşürmek için damlama için kullandığımız nitrik asit kullananlar var ama en doğrusu analiz yaptırmak. Gerçekten bütün çiftçilerin yapabileceği bir karışım.

• Beğen

Bence hümik ve fulvik asit yeterli olur fazladan malzeme şimdilik beni aşar :) . Yapılan hümik ve fulvik asiti bidonlara koyup kaç gün saklayabilim onu bilmek gerek. Bu konuda bilgilerimizi paylaşalım

Kolay gelsin, azimle calisan sonunda basarir.

Malzemeler elinizde oldugu muddetce ve bir gun icinde uretebilecekken neden hazirlayip bidonlarda saklayasiniz ki ? Bos yere bidon parasi falan gerekmez sanirim. Satacaksaniz o baska.

Elinize gecen sivi ve kati humik asit icin gercek maliyeti cikartin gerisi kolay olur. Bolgenizde isteyenlere verirsiniz masrafini cikarir.

Yok ben işin ticari bölümünü yapmam. Kendi yağımda kavrulurum gider bana yetsin tamamdır.nitrik asiti burada bulamadım pH düşürmek için, acaba ziraatcılarda pH düşürücüler var eğer yüksek çıkarsa onlar işe yararım acaba organik tarım için uygun diye yazıyor üzerlerinde.

Piyasa da üretilenlerin ph 11 e kadar çıkıyor. Bu değeri fazla geçmediği sürece düşürmeye gerek yok. Bir de kullanılan miktar ve tarla oranı önemli. PH fazla olsa bile içerisindeki humik ve fulvik asit toprağı dengeleyecektir.Daha önce de belirttiğim gibi içimiz rahat olsun diye düşürülebilir.(tabii hepsi kendi yorumum bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.)

• Beğen

Yok ben işin ticari bölümünü yapmam. Kendi yağımda kavrulurum gider bana yetsin tamamdır.nitrik asiti burada bulamadım pH düşürmek için, acaba ziraatcılarda pH düşürücüler var eğer yüksek çıkarsa onlar işe yararım acaba organik tarım için uygun diye yazıyor üzerlerinde.

Afsin leonarditten sorabilirsiniz sanirim.
Nitrik asit Erzurum`da vardir, orada tanidiginiz varsa sordurun piyasadan.

• Beğen
Tepkiler: marslan

nitrik asit piyasa adı kezzap bulunması çok zor değildir sonuçta ama çok dikkatli olmak gerek cilde değdiğinde yakar
ph düşürme çozümü olarak limon suyu (limondan kendi sıkımınız) nasıl olur acaba sonuçta oda asit ph ı düşük
kolay gelsin şiddetli merakla takipteyim...

• Beğen

İbrahim abi biz taş mı yiyecez :)

Şaka bir yana bravo tebrik ederim. nitrik aside dikkat edin. Çocuk oyuncağı değil bunlar. Eritirsiniz bi tarafınızı. pH olayına çok takılmayın.
Doğan kardeşim inşallah Allah sana bu yolda daha çok ilerlemeyi nasip etsin . Yaptığın iş çok ama çok güzel bişey .facebook sayfandan senin yaptığın işleri takip ediyorum çok taktir topluyorsun . Takipteyim :)

Sayin Doganbey

Basarilarinizin devamini dilerim, siz kazanip yatirim yaparak birkac gubre daha ureterek buyuyeceksiniz, eminim.
Burada facebook girisi sorunlu, sansurlu, pek iyi izleyemiyorum. Internet aramalarimda fabrika ve makinalardan fotograf goremedim. Mumkunse uretim tesisinizden ( sirlariniz varsa aciklamayacak sekilde ) birkac fotograf paylassaniz.

Hareket bizden, bereket Allah`tan, iyi calismalar.