Küçükbaş Hayvan Çalıştayı Hakkari’de başladı

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,271
Konum
Bilecik

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen ‘Küçükbaş Hayvan Çalıştayı’ geniş bir katılımla bugün Hakkari’de başladı.


Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen ‘Küçükbaş Hayvan Çalıştayı’ geniş bir katılımla bugün Hakkari’de başladı.

Çalıştayda, coğrafi koşulları ve zengin mera varlığıyla hayvancılığa uygun olan Hakkari, Muş, Bitlis ve Van illerinde küçükbaş hayvancılığın yaygınlaştırılması için neler yapılabileceği üzerinde duruluyor.

Türkiye’deki mevcut küçükbaş hayvanın yüzde 17’sinin Hakkari, Muş, Bitlis ve Van illerinde bulunduğunun altının çizildiği çalıştayda, coğrafi koşulların uygunluğu ve zengin mera varlığıyla bu illerin küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için uygun olduğu anlatıldı.

Potansiyelin fazla olmasına rağmen söz konusu illerde mevcut hayvan varlığının sayı ve verim bakımından olması gerekenin altında olduğu belirtilirken, yapılan sunumlarda küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için hangi stratejilerin belirlenmesi gerektiği ve alınabilecek tedbirler üzerinde duruldu.

Uzun yıllardan beri terörle mücadele eden Hakkari için bu çalıştay büyük önem arz ederken, çalıştayın yarın ki bölümüne Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’inde katılması bekleniyor.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt