küçükbaş hayvancılıkta hastalıklar ve aşı takvimi

Merhaba arkadaşlar 8 dişi toklu ve 1 koç ile küçükbaş yetiştiriciliğine başladım nelere dikkat etmeliyim düzenli olarak hangi aşıları yapmalıyım mayıs ortasına doğru koçu sürüye katmayı düşünüyorum kuzunun gebelik süreci ve sonrasına anne ve bebeğin aşları hangi aylarda neler olmalıdır değerli yorumlarınıza ihtiyacım var teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: filizma
Merhaba arkadaşlar 8 dişi toklu ve 1 koç ile küçükbaş yetiştiriciliğine başladım nelere dikkat etmeliyim düzenli olarak hangi aşıları yapmalıyım mayıs ortasına doğru koçu sürüye katmayı düşünüyorum kuzunun gebelik süreci ve sonrasına anne ve bebeğin aşları hangi aylarda neler olmalıdır değerli yorumlarınıza ihtiyacım var teşekkür ederim
merhaba,
yılda 2 kez karma aşı yapabilirsiniz,
bu aşının içinde genel olarak karşılaşabileceğiniz 9 hastalığın antikoru var,bu aşı birkaç gün sersemletebilir.bu aşıyı yapmak istemezseniz bunun yerine sadece enteretoksemi için muhakkak aşılama yapmanızı öneririm.(yem değişikliği ve buna bağlı ani ölümler açısından)
bunun yanında yılda 2 kez iç-dış parazit için ilaçlama yapmanızı öneririm.(burun kurdu ve delibaş için)
koyunların gebelik süresi 5 aydır.doğumu takiben 2 buçuk 3 ay gibi kuzusu emer.bu süreçte annelerin bakımı güzel olursa doğumu takip eden 3 ay içinde koyunlar tekrar koç almaya başlayacaktır.aklınıza birşey takılırsa yardımcı olurum,

birde ahırınızda muhakkak antiseptik yara spreyi(mavi sprey)
acil durumlarda kullanılmak üzere tercihen keskin bir bıcak,(hayvan kesmek gerekirse)
5ml ve 10 ml lik kısa uçlu şırınga,
steril eldiven,(doğuma müdahale edilmesi gerektiği durumlarda)
1 tane madensuyu şişesi,(ağızdan ilaç içirmek için)
1 not defteri(aşı-koç alma tarihi vs not almak için)
dijital ateş ölçer (makattan ölçüm için kalem şeklinde olanlardan)

bulundurmanızda fayda var.
şimdilik aklıma gelenler bunlar.

forumumuzda benim gibi birkaç küçükbaş üreticisi var.
bazen konuları görmüyorum,özeldende msj atabilirsiniz,

merhaba,
yılda 2 kez karma aşı yapabilirsiniz,
bu aşının içinde genel olarak karşılaşabileceğiniz 9 hastalığın antikoru var,bu aşı birkaç gün sersemletebilir.bu aşıyı yapmak istemezseniz bunun yerine sadece enteretoksemi için muhakkak aşılama yapmanızı öneririm.(yem değişikliği ve buna bağlı ani ölümler açısından)
bunun yanında yılda 2 kez iç-dış parazit için ilaçlama yapmanızı öneririm.(burun kurdu ve delibaş için)
koyunların gebelik süresi 5 aydır.doğumu takiben 2 buçuk 3 ay gibi kuzusu emer.bu süreçte annelerin bakımı güzel olursa doğumu takip eden 3 ay içinde koyunlar tekrar koç almaya başlayacaktır.aklınıza birşey takılırsa yardımcı olurum,

birde ahırınızda muhakkak antiseptik yara spreyi(mavi sprey)
acil durumlarda kullanılmak üzere tercihen keskin bir bıcak,(hayvan kesmek gerekirse)
5ml ve 10 ml lik kısa uçlu şırınga,
steril eldiven,(doğuma müdahale edilmesi gerektiği durumlarda)
1 tane madensuyu şişesi,(ağızdan ilaç içirmek için)
1 not defteri(aşı-koç alma tarihi vs not almak için)
dijital ateş ölçer (makattan ölçüm için kalem şeklinde olanlardan)

bulundurmanızda fayda var.
şimdilik aklıma gelenler bunlar.

forumumuzda benim gibi birkaç küçükbaş üreticisi var.
bazen konuları görmüyorum,özeldende msj atabilirsiniz,
vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim daha önce hiç doğum yapmamış toklular için mayıs ortası sürüye koç katımı için ideal zamanmıdır.
toklular 75 rakım manisa da

vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim daha önce hiç doğum yapmamış toklular için mayıs ortası sürüye koç katımı için ideal zamanmıdır.
toklular 75 rakım manisa da
yoo ne demek,
normal mesaili bir işte çalışıyorum,akşam 6 ya kadar genelde bilgisayar başındayım,
akşamdan evde işten çocuktan pek yazma fırsatım olmuyor,

öncesinde meraya çıkarıyorsanız 10 gün kadar ara vermenizi öneririm.yemden aldıkları enerjiyi harcayamadıkları için koça gelmeleri kolaylaşıyor,
yem olarak ne veriyorsunuz acaba?
birde hayvanların bakımı iyiyse mevsim beklemiyor,doğumdan engeç 3 ay sonra koç alır,

• Beğen
Tepkiler: Edirne'li
yoo ne demek,
normal mesaili bir işte çalışıyorum,akşam 6 ya kadar genelde bilgisayar başındayım,
akşamdan evde işten çocuktan pek yazma fırsatım olmuyor,

öncesinde meraya çıkarıyorsanız 10 gün kadar ara vermenizi öneririm.yemden aldıkları enerjiyi harcayamadıkları için koça gelmeleri kolaylaşıyor,
yem olarak ne veriyorsunuz acaba?
birde hayvanların bakımı iyiyse mevsim beklemiyor,doğumdan engeç 3 ay sonra koç alır,
meraya çıkmıyorlar hep ahırda beslemeyi düşünüyorum yem olarak toklu besi ve arpa ezmesini karıştırıyorum yarı yarıya . kaba yem olarak günde 2 sepet bol daneli mısır sılajı ve yeşil biçilip kurutulmuş arpa otu veriyorum maalesef yoncam yok ama ilerleyen dönem almayı düşünüyorum.

Hazır beslemede dengeli besleyebilmek çok önemli bu konuya dikkat edilmeli
Yeşil biçilip kurutulan ot sınırsız verilebilir ama arpa tanesi fabrika yemi gibi mısır silaji yonca dengeli vermek gerek
Yukarida bahsedildiği gibi iyi gözlemci olmak iyi takip ve en önemlisi iyi kayıt tutmak başarının anahtarı
Merak heves olunca oluyor
Birde imkan olunca en güzeli
Tabi yeni başlayanlar merak ve hevesin yeterli olup olmadığını bilemiyor
Bazi şeyler yaşanıp görülecek

Hazır beslemede dengeli besleyebilmek çok önemli bu konuya dikkat edilmeli
Yeşil biçilip kurutulan ot sınırsız verilebilir ama arpa tanesi fabrika yemi gibi mısır silaji yonca dengeli vermek gerek
Yukarida bahsedildiği gibi iyi gözlemci olmak iyi takip ve en önemlisi iyi kayıt tutmak başarının anahtarı
Merak heves olunca oluyor
Birde imkan olunca en güzeli
Tabi yeni başlayanlar merak ve hevesin yeterli olup olmadığını bilemiyor
Bazi şeyler yaşanıp görülecek
teşekkür ederim arpa ezmesi slaj ve hazır yem 2 aydır dengeli veriyorum gelişiimleri gözle görünür derecede

benim bildiğim koyun için kilosunun %3 ü kadar besinle doyabiliyor,bu besinide @ismail_17 abinin dediği gibi dengeli vermek gerekiyor.laborant gibi hassas terazi ile ölçecek halinizde yok.ama ortalamayı tutturursanız sıkıntısız yol alırsınız
hayvanların kaliteli damızlık vasfını korumak için ne çok zayıf nede çok aşırı kilolu olup içerden yağlanmaması gerekiyor.
birde slajı verirken küf olmamasına çok dikkat edin,imkan varsa bütün yemleri karıştırıp verin.bazı hayvan aç gözlü olur slajı fazla kaçırabilir.
emin olamıyorsanız çevrenizde koyun bakan birilerinden yardım alın,
yada veterinere danışabilirsiniz,

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Hayırlısı olsun bölgenize bakım şeklinize ve verimize göre bir çok değişkeni olan nir iş mera düşünmüyorsunuz anladıgım kadarıyla ancak kendiniz tarlada üretip onüne getirmediğiniz sürece çok karlı olacağını düşünmüuorum hastalıklara gelirsek bizim buradan yazacaklarımız sınırlı ama karma aşılarını ve parazit mücadelelerini yılda iki kez olacak şekilde ve parazit 21gün ara ile iki kez yağıp 6ay sonra gebelik durumuna göre (gebeyse iç parazit ve iğneli bazı dış parazitler uygulanmaz) ara ile yine 21gün ara ile hap dediğimiz iç parazit uygulaması kesinlikle yapın ve mera düşünmüyorsanız tırnakları çok çabuk uzayacaklar yılda iki kez tırnaköarınk elden geçirin takıldığınız her şey için yazabilirsiniz ama en mantıklısı bölgemizdeki bir veteriner hekim ile yakın olmak bereketli olsun

• Beğen
Tepkiler: filizma