Mera kanunu imzaya açıldı

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

Atıl durumda bekleyen 2 milyon hektar mera alanını ülke ekonomisine kazandıracak tasarı, Kanun ' un 4. ve 12. Maddesinde değişiklik öngörüyor. Yeni düzenlemeye göre kullanılmayan mera alanları, ıslah edilmek şartıyla hayvancılık işletmelerinin hizmetine sunulacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin mera haritasını güncelleme çalışmalarına devam eden Bakanlık, böylece köy ve belediyeler tarafından kullanılmayan meraları tespit edecek. Tespit edilen meralar, hayvancılık yapmak isteyen girişimcilerin hizmetine sunulacak. Yönetmeliğin hazırlanma aşamasında mera yönetim birlikleri ve akademisyenlerden görüş alacak olan Bakanlık, bir ay içinde yönetmeliği tamamlayacak. Kullanıma açılacak meraların, kullanım süreleri, kullanıma ilişkin şartlar, barınak büyüklükleri ve uygulamaya ilişkin diğer detaylar bu yönetmelikle belirlenecek.

-TÜRKİYE’DE TESPİT EDİLEN MERA ALANI 8.7 MİLYON HEKTAR-

Türkiye’de tespit edilen mera alanı 8.7 milyon hektar. Tespit edilen mera içinde sınırları belirlenen (tahdit edilen) alan 4.3 milyon hektar. Bu mera alanında tahsisi yapılan alan ise 2.3 milyon hektar. Yeni düzenlemeyle ilk hedef, sınırları belirlenmiş, ama atıl durumda bekleyen 2 milyon hektar mera alanının ıslah edilmesi. Bunun yanı sıra mera tespit ve sınır belirleme çalışmaları da devam edecek.

-MERA KANUNU’NDA NEDEN DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ?-

Kaba yem hayvancılık maliyetinin yüzde 70’ini oluşturuyor. Türkiye’nin yıllık kaba yem ihtiyacı 50 milyon ton. Türkiye’de üretilen kaba yem ise 35 milyon ton. Meralar kaba yem ihtiyacının karşılanmasında en ucuz kaynak. Kanunda yapılacak değişiklikle atıl durumdaki meraların etkin kullanımı sağlanarak, yıllık kaba yem ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Bu arada Türkiye’nin yıllık kaba yem ihtiyacının karşılanma oranı yüzde 50’den yüzde 75’e çıktı.

Yem bitkileri ekiliş alani

2002 yılı 1 milyon hektar

2010 yılı 2,2 milyon hektar

Yem Bitkileri Desteklemeleri

2002 yılı 38 milyon TL

2011 yılı 292 milyon TL

Kaliteli Kaba Yem Üretimi

2002 yılı 25 milyon ton

2010 yılı 35 milyon ton

Sayfa : 1ANKA
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt