Merak Edilen Konu Kapalı Sistem Koyunculuk Gerçekleşen Maliyetler ve Deneyimlerim Hk.

Tebrik ediyorum aynı zamanda bu bilgiler icin tesekkur ediyorum daha çok sahadan teknik bilgiler verirseniz daha çok faydalanırız
Benim hayalim yarış atı yetiştiriciliği , kırsala yerleşmem ve yatırımımı bu bölgeye kaydırmamın temel sebebi budur aslında . Bu hayali kısmen gerçekleştirebilecek durumdayım ; ancak şimdi yaparsam şehirdeki hayatımdan kopmaksızın çalışmam gerek ... Seyis tutup , çiftliğin ve yetiştiriciliğin giderlerini finanse etmem gerek ... Bunun yerine gelir elde edebilen bir işletme oluşturmaya çalışıyorum . Bu gelir hobim olan yarış atlarının bakımını finanse edebilsin ... Bu forumu çok okudum , çok araştırdım , inceledim , çiftlik sahipleri ile görüştüm ve yatırım kararımı aldım . 2-2,5 yıllık bir süreçti bu ... Bu sürede haftasonlarım genellikle yerleşmeye karar verdiğim bölgedeki köyleri gezerek , bu bölgelerdeki insanlarla tanışıp , konuşarak geçti ...

Bende küçükbaş hayvancılık yapıyorum hayvan başı 200 TL kar için ben hayvancılık yapmam şahsen mera olmadan hayvancılık olmaz küçükbaş hayvanın doğasına aykırı .o hayvan günde en az 2 saatte olsa çıkıp dolaşması lazım strese girer bu da size döl veriminde düşüklük olarak geri döner
Saygı duyuyorum tecrübenize , şu an için herşey yolunda ... Bir tane marya dışında döl tutmama sorunu yok , kuzu ölümü yaşanmadı ( doğumuna birkaç gün kalmış bir hayvanı köpek parçalaması dışında ) Olumlu , olumsuz herşeyi buradan paylaşacağım ... Önyargılarım yok ... Olmaz dediğiniz şey kısmen başarıldı , tek soru işareti sürdürebilir olabilecek mi ? Bunuda zaman gösterecek ...

Saygı duyuyorum tecrübenize , şu an için herşey yolunda ... Bir tane marya dışında döl tutmama sorunu yok , kuzu ölümü yaşanmadı ( doğumuna birkaç gün kalmış bir hayvanı köpek parçalaması dışında ) Olumlu , olumsuz herşeyi buradan paylaşacağım ... Önyargılarım yok ... Olmaz dediğiniz şey kısmen başarıldı , tek soru işareti sürdürebilir olabilecek mi ? Bunuda zaman gösterecek ...
foto alabilir miyiz ?

Ben yaklasik 10 yildir hobi amacli kabali koyun besliyorum 10-15 adet kuzu olumleri olabiliyor fakat zarar cekmessin yapabilecegin karda maxximum 200tl 300tl civari ama pazarin cok iyidir 25kg kuzulari 1000tlye adaklik falan satma imkanin vardir iyi kazanirsin boyle pazarin yoksa sana sullfok, illedefrance almankarabas veya doper gibi saf irk bakarsan disi ve erkek kuzularini cok iyi fiyatlara satarsin iyi para kazanirsin komsu koyde 10bintlye sullfok koc almislar daha kuzu sayilir

• Beğen
Tepkiler: Müjdat ÇOBAN
foto alabilir miyiz ?
Whatsapp üzerinden
Ben yaklasik 10 yildir hobi amacli kabali koyun besliyorum 10-15 adet kuzu olumleri olabiliyor fakat zarar cekmessin yapabilecegin karda maxximum 200tl 300tl civari ama pazarin cok iyidir 25kg kuzulari 1000tlye adaklik falan satma imkanin vardir iyi kazanirsin boyle pazarin yoksa sana sullfok, illedefrance almankarabas veya doper gibi saf irk bakarsan disi ve erkek kuzularini cok iyi fiyatlara satarsin iyi para kazanirsin komsu koyde 10bintlye sullfok koc almislar daha kuzu sayilir
Teşekkür ediyorum paylaşım için , zaman zaman sorularımla başınızı ağrıtabilirim ... Yanıtlar için şimdiden teşekkürler !

• Beğen
Tepkiler: karga
Arkadaşın resimleri
IMG-20191129-WA0003.jpg
IMG-20191129-WA0018.jpg
IMG-20191129-WA0012.jpg
IMG-20191129-WA0013.jpg
IMG-20191129-WA0015.jpg
IMG-20191129-WA0008.jpg
IMG-20191129-WA0016.jpg

Direk sac gibi geldi bana ilginç olmuş İsmail abi sence olur mu bu iş
Olur, kapılari başlardan büyük yapmak gerek iyi havalarda açık bırakılır hemde içine küçük traktör ile girip altı temizlenir
El ile zor olur koyunun altını temizlemek
Kapılar karşılıklı büyük olursa traktör ile kolay olur
Ahşap gibi sağlıklı yazın serin kisin sıcak olmaz ama simdi böyle
Bahçede güzel çevrilmiş köpek yada yabani girip zarar vermesin
Koyun için bahçede önemli koyun çok kapalıyı sevmez sıkıntı olur iyi havalarda hahcede yatar koyun

Bir sorum olacak arkadaşlar , kuzuları Mig-Et gibi kombinalara kestirmek istersek aranan şartlar neler oluyor ? Erkek-dişi karışık hayvanı kesime kabul ediyorlar mı ?
Kuzuda erkek dişi fark etmez 20 kg karkas ağırlığı ortalama tecih edilir
Eskiden karkasa ciğer bazen dahil edilirdi bazen ciğersiz tartılırdi
Kesimici şirketin politikası nasıldır bilmem öğrenmek gerek

Bende kucukbas besisi yapiyorum.Kuzulardan kalan artık yemle koyun besliyorum ama kapalı sistemde döl tutma sorunu yaşıyorum.Koyunlar 90 kilo geliyor ama [emoji4]
Hayvanlar gezmeyince obez oluyor , babamda zevk için 5-6 koyun bakar hep , koyunculuk ile büyüdüğü için evde koyun görmeden rahat edemiyor :) az koyun olunca bizimde benzer durum oluyordu , meraya salma durumu yoktu , sonra baktık olmayacak , bir sürüye kattık , en azından yılın belli dönemlerinde meraya gidiyorlar