Merak Edilen Konu Kapalı Sistem Koyunculuk Gerçekleşen Maliyetler ve Deneyimlerim Hk.

Kuzuda erkek dişi fark etmez 20 kg karkas ağırlığı ortalama tecih edilir
Eskiden karkasa ciğer bazen dahil edilirdi bazen ciğersiz tartılırdi
Kesimici şirketin politikası nasıldır bilmem öğrenmek gerek

İsmail Abi teşekkürler yanıt için , dün yanıt göremeyince bi kombinanın canlı satın alım müdürüyle görüştüm . Madde madde yazayım söyleneni ;

-Adet kıstası olmaksızın hayvanı kesime götürebiliyorsun .
-Hayvanların sevki olması gerekiyor . (Bu durumda sanıyorum küpesi-aşısı tam olmalı)
-Dişi kuzu kestirmek mümkün , ancak veterinerden alınacak bir rapor gerekiyormuş , dişi hayvanların damızlık vasfında olmadığına dair .
-Bu yılın kuzusu olması yeterli dedi , karkas kg. olarak değerlendirme yapıyorlar . Karkas 20 kg. üstündeyse eğer fiyat 1 TL düşük oluyor . Bu haftaki fiyat 41.75 TL net .
-Brütten %3 fire ve %1 stopaj düşülüyor.
-Bir hafta önceden bilgi ve evrak verip , bir sonraki hafta perşembe-cuma kesime gidiyorsun .
-Firma TR ' nin dev firmalarından biri olduğu için ödeme-vade hiç sormadım .

Bende kucukbas besisi yapiyorum.Kuzulardan kalan artık yemle koyun besliyorum ama kapalı sistemde döl tutma sorunu yaşıyorum.Koyunlar 90 kilo geliyor ama [emoji4]
Selamlar Ahmet ,
Öncelikle kardeşim hakkını helal et , senin bu forumda yazdıklarından çok çıkarımda bulundum , çok fayda sağladım . Üstadlarımdan biri sensin ... Bende 600 m2 açık alan var o yeterli oluyor mu acaba ? Yemlemeyi hep gramajlı yapıyorum bide ben ... Aklıma bunlar geliyor ilk düşününce ... Bide , ilk hayvanlarımı aldığımda çok fena bir kıvırcık çetesi vardı , 5 hayvandan oluşan . Diğer hayvanları yanastirmiyorlardi yeme , dominant bi ekipti . Baktım onlar şişerken diğerleri geriliyor hemen sattım 5'in 4'ünü . Kalan kıvırcık öyle güzel bi kuzu doğurdu ki kıyamıyorum satmaya . Ama yemlik dengesini bozuyor o hayvanda ...

Ben yaklasik 10 yildir hobi amacli kabali koyun besliyorum 10-15 adet kuzu olumleri olabiliyor fakat zarar cekmessin yapabilecegin karda maxximum 200tl 300tl civari ama pazarin cok iyidir 25kg kuzulari 1000tlye adaklik falan satma imkanin vardir iyi kazanirsin boyle pazarin yoksa sana sullfok, illedefrance almankarabas veya doper gibi saf irk bakarsan disi ve erkek kuzularini cok iyi fiyatlara satarsin iyi para kazanirsin komsu koyde 10bintlye sullfok koc almislar daha kuzu sayilir
Ben yaklasik 10 yildir hobi amacli kabali koyun besliyorum 10-15 adet kuzu olumleri olabiliyor fakat zarar cekmessin yapabilecegin karda maxximum 200tl 300tl civari ama pazarin cok iyidir 25kg kuzulari 1000tlye adaklik falan satma imkanin vardir iyi kazanirsin boyle pazarin yoksa sana sullfok, illedefrance almankarabas veya doper gibi saf irk bakarsan disi ve erkek kuzularini cok iyi fiyatlara satarsin iyi para kazanirsin komsu koyde 10bintlye sullfok koc almislar daha kuzu sayilir
IMG-20191130-WA0005.jpg
IMG-20191130-WA0004.jpg

20'ye yakın doğu friz kırığı toklu var elimde , bu koçta anne tahirova - baba doğu friz . Şimdilik bunlarla kalıcı anaç kadromu kurmaya çalışıyorum . Çiftliğe yerleşince Murat Buluş'tan safkan bir doğu friz almak istiyorum . Yakınız Buluş çiftliğine , yazın ziyaret ettim . Kendime güvenemedim koçu almak konusunda ... Hem tecrubesizlik hemde hırsızlık korkusu yüzünden ...

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi
Hayvanlar gezmeyince obez oluyor , babamda zevk için 5-6 koyun bakar hep , koyunculuk ile büyüdüğü için evde koyun görmeden rahat edemiyor :) az koyun olunca bizimde benzer durum oluyordu , meraya salma durumu yoktu , sonra baktık olmayacak , bir sürüye kattık , en azından yılın belli dönemlerinde meraya gidiyorlar
Bizimde sürü içerisindeydiler abi ama artık yem çok oluyor diye koyunları sürüden çektik bu seferde fazla etlenip döl almıyorlar [emoji4] Bu gidişle kesim yolu gözüküyor onlarada[emoji16]

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Selamlar Ahmet ,
Öncelikle kardeşim hakkını helal et , senin bu forumda yazdıklarından çok çıkarımda bulundum , çok fayda sağladım . Üstadlarımdan biri sensin ... Bende 600 m2 açık alan var o yeterli oluyor mu acaba ? Yemlemeyi hep gramajlı yapıyorum bide ben ... Aklıma bunlar geliyor ilk düşününce ... Bide , ilk hayvanlarımı aldığımda çok fena bir kıvırcık çetesi vardı , 5 hayvandan oluşan . Diğer hayvanları yanastirmiyorlardi yeme , dominant bi ekipti . Baktım onlar şişerken diğerleri geriliyor hemen sattım 5'in 4'ünü . Kalan kıvırcık öyle güzel bi kuzu doğurdu ki kıyamıyorum satmaya . Ama yemlik dengesini bozuyor o hayvanda ...
Selamlar Hocam[emoji113]
Birbirimize yardimcı olabiliyorsak ne mutlu abi.
Koyun gezmek ister,koyun hapsedilecek hayvan değil bence.Kuzu besisinde bile hayvanı 1 ay dışarı salmadığımızde 2. ay etlenme veriminde düşüş oluyor.
Ben merinos kıvırcık değilde karamanı daha çok seviyorum,hem uysal hem eti yağsız olur ama şimdiye kadar kuyruk yüzünden çoğu sürü sahibi kuyruksuz ırklara geçti şimdide kuyruk et fiyatını solladı [emoji4]
Bu arada aradığınız entegre tesis hangisi ? Fiyatı düşük söylemişler.

Selamlar Hocam[emoji113]
Birbirimize yardimcı olabiliyorsak ne mutlu abi.
Koyun gezmek ister,koyun hapsedilecek hayvan değil bence.Kuzu besisinde bile hayvanı 1 ay dışarı salmadığımızde 2. ay etlenme veriminde düşüş oluyor.
Ben merinos kıvırcık değilde karamanı daha çok seviyorum,hem uysal hem eti yağsız olur ama şimdiye kadar kuyruk yüzünden çoğu sürü sahibi kuyruksuz ırklara geçti şimdide kuyruk et fiyatını solladı [emoji4]
Bu arada aradığınız entegre tesis hangisi ? Fiyatı düşük söylemişler.
Miget-Tansaş İzmir , 43.75 TL fiyat , fire ve stopaj sonrası kalanı yazdım

bilgiler cok güzel tesekkür ederim peki ortalama 1 koyun 1 kuzu dogumu varsaysak 2 yılda 3 kuzu ile yemleri dısraıdan aldığımızda kazancımı ne olur ortalama 200 koyun için?
1 kuzu kapalı besi de canlı 45 kg ağırlığa gelmesi için 4. 5 aylık bir sürede kabaca 2 çuval yem, 1 çuval arpa + yonca vs yer .anası da bir çuval yem 1 çuval arpa yer + saman yer ( bulunduğu iklime göre koyunun yediği miktar artar yada azalabilir)yanı 1 kuzu 230 TL civarı yer annesi 170 TL civarı yer bir kuzu maliyeti 400 TL +çoban tutarsan yemesi içmesi 150 TL gider 50 TL de ilacıydı iğnesiydi gittiğin geldiğin toplamda 600 TL yi bulur.ortalama 850 TL ye kuzu satarsan 250 TL kar kalır ölen hayvanlar hariç .kendin bakarsan 400 TL kâr bırakır çobana para vermezsin

bilgiler cok güzel tesekkür ederim peki ortalama 1 koyun 1 kuzu dogumu varsaysak 2 yılda 3 kuzu ile yemleri dısraıdan aldığımızda kazancımı ne olur ortalama 200 koyun için?

Bildiğim kadarıyla 1 koyun dönemine göre kuru madde hesabı ile ağırlığının %2-3 ü kadar kaba yem tüketiyor. Örnek : Koyun 50kg elimizdeki kuru çayır otu %88 kuru maddeye sahip yaklaşık 1100-1500gr kuru çayır otu tüketir. Flaşing, gebeliğin son 45 günü ve emzirirken kesif yem girilir yaklaşık 120-150kg arası kesif yem yer.

Kuzu ise Ayaşlı arkadaşın dediği gibi 4-5 ay sürede 100kg kesif yem tüketir.

Yemi temin ettiğiniz fiyatlar karlılıkta etkendir. Ben kuru çayır otunu mevsiminde 500Tl ton alabiliyorum bu hesaba göre koyun kaba yem maliyeti yaklaşık 500kg dır parasal olarak 250tl. 120-150kg kesif yemi üç çuval olarak yuvarlarsak benim maliyetlerime göre ortalama 150tl kesif yem yer.

Kuzu ise yine benim maliyetlerime göre 120tl kesif yem yer. Anasının ve 1 adet kuzusunun maliyeti 520tl olur.

Bunu 2 yıl olarak hesaplarsak. 2 yıl koyun bakımı 400tl x 2 = 800tl
3 kuzu 120tl x 3 = 360tl

Toplam : 1160tl

Elimizde 3 kuzu var 1000tl ortalama dersek 2 yıllık ciro 3000tl. Aşı veterinerlik çoban masrafları gibi giderleri çıkarsak yaklaşık 600tl gibi yıllık koyun başına gelir olur.

Periodlarim 275 gün , yani 9 ay . %0 ikizlik oranı ile hesaplayalim ; Günlük hayvan başı giderim 1.25 TL . Ağır gebelikte 1.50'ye çıkabiliyor . Flushing 1.40 TL . Doğum sonrası 1.50-1.75 TL . Kuru dönem 0.95-1.05 TL . Ortalamam 1.25 TL . ( Kaba yem olarak yonca balyası satın aldım . Kuru-yeşil tarla otu ve yılda 1.5-2 ay zeytin yaprağı ve dalı yalnızca akaryakıt ödeyerek temin edebiliyorum . ) 275*1.25 = 350 TL , kuzu maliyeti ( 1 çuval yem + 2 balya yonca + 1 Çuval arpa flake + aşı ve vitamin) 200 TL , Ortalama kuzu satışı 800 TL - toplam maliyet 550 TL = 250 TL / ikizlikler sürü amortismanı , sürü gençlestirilmesi ve zaiyatları karşılayacaktır . 100 anaç koyun 9 ayda 25.000 TL net kazanç .

yorumlar için teşekkür ederim. Eğer doğumda ikizlık oranı artarsa hayvan bası kazancta artmıs olacak oda bizim elimizde ve ırka bağlı olacaktır.
Irk ve anaçların sütlü olması ... Daha öncede yazdım texel yapmaktı asıl niyetim , doğu friz denk geldi . Pazardaki yerli kuzulu koyun fiyatina aldım 2 koyun 2 kuzu , kuzular 40-45 günlüktü . Büyüme hızlarını gözümle gördüm , kuzular 5 aylık oldu vurunca memeye anneleri belden hopluyordu ama yinede emdiler ... Sahada gözümle gördüm sonra anaçları bu ırktan yapıp texel koç kullanmakta karar kıldım . Annenin sütlü olmasıda kuzu maliyetini bir nebze düşürür ...

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan