Merak Edilen Konu Kapalı Sistem Koyunculuk Gerçekleşen Maliyetler ve Deneyimlerim Hk.

İlhan peki 15 ayda ıkı kuzu nasıl olur sence yanı senede ıkı değilde ama her sene 1 de değil bu hem karı artırırken hemde koyunun sağlığını korumaz mı
Ya bu hayvanlar senin isteğine göre kuzulamiyor.
Sen sağlıklı ve yeterli besliyon.
Onlar kendisi bir yıl çift Kuzulama biryil tek dönem yapıyor.
Kağıt üstü hesapları alt ust edip rekora kostuklari yıllarda olabiliyo.

Daha öncede bahsettiğim gibi her ırka şans tanıyorum ; benim yaptığım iş kapalı sistem koyunculuk , çok tecrübe edilmiş bir yöntem değil yani ... Hal böyle olunca özellikle yerel ırkların verimliliğini ve handikaplarını sahada gözlemlemeye çalışıyorum . 3 sakız koyunumda yaşadığım ortak sıkıntıyı yazmak istedim , sakız sütlü hayvan ... Doğum öncesi öyle bir süt biriktiriyorki memeleri salçalık kırmızı bibere yaklaşıyor ... Durum böyle olunca yeni doğan kuzu ememiyor annesini , ilk kuzu kaybını yaşamak üzereydim bu nedenle ... Son anda kurtardık kuzuyu . Birde sanırım iyi beslenen anaların karnındaki kuzular literatürde yazandan biraz daha fazla enerji ile doğuyor ... 36 saat ağız sütünü emmeden yaşayan kuzum oldu örneğin ... Doğumlarımız devam ederken 1.5 ikizlik ortalamasındayız bu arada , henüz doğu frizler başlamadı doğurmaya ... Yani şu ana kadar doğuran , çevremdeki koyuncuların elek altı hayvanları ile tutturduğumuz bu ikizlik oranı bize flaşing ve hayvanın genel refahını yüksek tutmanın en az ırk seçimi kadar önemli olduğunu gösteriyor ...

• Beğen
Tepkiler: Laji ve Mihalgazi
Mevcut koçum bilinen %87.5 doğu friz kanı taşıyan bir tahirova , ama genç ve tecrübesiz hayvan ... Bu nedenle aşım döneminde yanık bir kıvırcık koçu işaretleme yapması için kullandım . Hem rekabet işe yarıyordu gözlemlediğim koçlar arasında ... Ama bahsettiğim kıvırcık fino köpekten hallice , daha yaşına girmemiş ... Çok emindim benim koyunları aşamayacagindan ... Şimdi özellikle ikiz doğuran koyunlarımın kuzularına bakıyorum , ikiz olduklarına inanmazsınız 😊 Maşallah bizim kıvırcık fırsatları çok iyi değerlendirmiş 😊 Koyunun çift koçtan gebelik alabileceğini öğrenmiş olduk bahaneyle 😊 Bide ırkların kıyaslamasını yapabiliyoruz 😊 Kıvırcık kuzular ciddi anlamda daha iri doğuyor , ortalama 10-15 günlükken fark hemen hemen kapanıyor . Sonrasında doğu friz kanı taşıyan kuzu kendini belli ediyor ... Kıvırcık koçun , koçluk vasfı taşımayan bir hayvan olduğu hesabını işin içine katsakta , doğu friz çok başka ! Ama annede bir miktar kıvırcık kanı iyi sonuçlar verecek gibi ... Yaşam içgüdüsü ve dayanıklılık bu yorumu yapmamdaki baş etken ! 100 dönüm verimli meram olsa iyi bir dürbün alır 200 tane kıvırcık bakardım herhalde ... Bakmaktan kasıt dürbünle işte 😊 Uzaktan 😆

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi
Analık davranışları açısından değerlendirdiğinizde hangi ırk ön plana çıkıyor?
Doğu Friz kanı yüksek toklularım henüz başlamadı doğurmaya , kıvırcık özelinde yanıtlayacaksak analık içgüdüsü kusursuz hayvanlarla karşılaştım diyebilirim ... Doğu Frizlerin acemilik gebeliği bu arada ... Özellikle ikiz yapan hayvanların kalemlerini erken kırmamak gerekir bence ...

Müjdat bey müsadenizle, sizin konunuz üzerinden size ve ilgili arkadaşlara çok kısa bir sorum olacak?
4 ırk a ulaşma imkanı bulabilmem sebebiyle, hangisini (yaklaşık 50 veya 100 adet olacak) et ve süt anlamında önerirsiniz? Öncelik et tabiki, ama süt de olur.
norduz, karakaş, ivesi, zom

Müjdat bey müsadenizle, sizin konunuz üzerinden size ve ilgili arkadaşlara çok kısa bir sorum olacak?
4 ırk a ulaşma imkanı bulabilmem sebebiyle, hangisini (yaklaşık 50 veya 100 adet olacak) et ve süt anlamında önerirsiniz? Öncelik et tabiki, ama süt de olur.
norduz, karakaş, ivesi, zom
Selamlar , malesef ne teorik nede pratikte bilgi sahibi olduğum ırklar değil ...

Cidden öyle hayvanlar var [emoji2]
Şimdi ırk tartışması hep görürsün aynı ırk içinde doğru genleri baskın hayvanları tercih etmezsen kariyer yaparlar çocuk yapmazlar [emoji16]
Herşey gönlünce olsun
Ben koyundan anlamam fazla
Ama sende biraz eskisi gibi ol seni seviyoruz candan.
Hep koyun yazıyon

Ya köye taşındım usta kendi traktörümle koca sene 10 saat çalışmadım.
Traktör hevesim öldü ya.
Tarlalara bastım yonca fiğ regras ne tarım ne traktör aklıma geliyo arada video çekeyim diye o ortam oluşmuyor.
Okadar sohbet edilecek konu var gir adam birşey aliyo hayırlı olsun de
Şaka yap takıl gül eylen
Ben olsam şöyle yaprdim de tavsiye ver
Kendini göster.

Herşey gönlünce olsun
Ben koyundan anlamam fazla
Ama sende biraz eskisi gibi ol seni seviyoruz candan.
Hep koyun yazıyon
Birde şu var siteden aşırı soğudum güzel güzel muhabbet ederken siyaset bilimcinin biri gelip eğitimsiz cahil cüheylan vs lakirtisi yaptı muhabbeti kim yaptı bile bilmiyorum Ben o mesajı okuduğumda pc başında stm32f4 mikroişlemci için kod yazıyordum cok içerledim elit siyasal bilim insanlarının ayak altında dolasmayalim dedim.
Sadece Çoban mevzularina dahil oluyom.
Çiftçi değilim hayvancı değilim aç muhtaçta değilim tanımadığı insana cahil vs yapanların coğaldiği topluluklarda sessiz kalmak daha makbul.

Birde şu var siteden aşırı soğudum güzel güzel muhabbet ederken siyaset bilimcinin biri gelip eğitimsiz cahil cüheylan vs lakirtisi yaptı muhabbeti kim yaptı bile bilmiyorum Ben o mesajı okuduğumda pc başında stm32f4 mikroişlemci için kod yazıyordum cok içerledim elit siyasal bilim insanlarının ayak altında dolasmayalim dedim.
Sadece Çoban mevzularina dahil oluyom.
Çiftçi değilim hayvancı değilim aç muhtaçta değilim tanımadığı insana cahil vs yapanların coğaldiği topluluklarda sessiz kalmak daha makbul.
Sen o terbiyesizi boş ver onu kapıdan kovdular bacadan geri girdi yüzsüz yaptığı siyaset bile değildi onun ama artık girmiyor uzun zamandır
Kedisini formun en yaşlısı olduğunu söylüyordu
Bir insan ölünce bile bir geberdi deme var bir de Allah rahmet eylesin anlaşmazdık ama niyeti halisdi deme var
Belki sığır dolu yerden kaçmıştır aydın şahsiyet

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi
Sen o terbiyesizi boş ver onu kapıdan kovdular bacadan geri girdi yüzsüz yaptığı siyaset bile değildi onun ama artık girmiyor uzun zamandır
Kedisini formun en yaşlısı olduğunu söylüyordu
Bir insan ölünce bile bir geberdi deme var bir de Allah rahmet eylesin anlaşmazdık ama niyeti halisdi deme var
Belki sığır dolu yerden kaçmıştır aydın şahsiyet
Velhasıl kelam böyle forumlarin tadı kaçtımi bidaha o aktif üyelik yakalanmiyor.
Hani aynı kafa yapısını geri yakalasam geçen hafta tarla dolaştım regras iki parça tohum döktürdüm Bir tarla çıktı biri çıkmadı.
Al Sana muhabbet konusu.
Ova köyünde orman tarlama el koyup üstüne benden mahkeme masrafı alacak tarla babamın üstüne al sana konu.
Verecem mahkeme masrafını alın ormaniniza sokun deyip geçecem tarla bahçe dendikçe sinir olmaya başladım iyice [emoji2]

Velhasıl kelam böyle forumlarin tadı kaçtımi bidaha o aktif üyelik yakalanmiyor.
Hani aynı kafa yapısını geri yakalasam geçen hafta tarla dolaştım regras iki parça tohum döktürdüm Bir tarla çıktı biri çıkmadı.
Al Sana muhabbet konusu.
Ova köyünde orman tarlama el koyup üstüne benden mahkeme masrafı alacak tarla babamın üstüne al sana konu.
Verecem mahkeme masrafını alın ormaniniza sokun deyip geçecem tarla bahçe dendikçe sinir olmaya başladım iyice [emoji2]
Haa ne güzel bizimde var bir 150 dönüm başka bir köy sınırı içinde zamanında babam gitmiş sürmüş o muhitteki kişiler cekemediginde tapu verilmemiş şimdi devlet böyle yarleri satışa sundu almaya uğraşıyor uz
Korkularindan hiçbiri yüzümüze birşey diyemez ardakan iş çevirirler ama gidip sürer ekeriz çok da iyi bir yer değil ama altında kanal var bir şeyler olur

Haa ne güzel bizimde var bir 150 dönüm başka bir köy sınırı içinde zamanında babam gitmiş sürmüş o muhitteki kişiler cekemediginde tapu verilmemiş şimdi devlet böyle yarleri satışa sundu almaya uğraşıyor uz
Korkularindan hiçbiri yüzümüze birşey diyemez ardakan iş çevirirler ama gidip sürer ekeriz çok da iyi bir yer değil ama altında kanal var bir şeyler olur
Bizimki tapulu tarlamiz dededen babama kaldı halalara miras ödedik hepsini üzerine aldı.
Şimdi ormana kalacak ve üstüne bidaha para vericem.
Konuyu kirletmeyeyim ama mevzuyu Konu açıp yazayım.
Komedi filmi gibi

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Al Sana muhabbet konusu.
Ormanda mı seni buldu başkan orası kıymetlıyse senden alır başkasına verır bu keratalar yapar o kadarını ama senın yerın hep belli formda geçen bir arkadaş beni aradı telefondan bu konuda numarayı görmüş işin ehli ilhan abi dedım ekmeği emekçiye ver birde fazla ver dıye boşa dememişler traktör konuları felan bizleri sıkıyordu biraz onlarda kalmadı millet çektirmekten yittirmekten usandı para kazanmaya bakıyor oda bır hevestı geçti senın yerin ayrı formda sıyaset az olunca tatlı çok olunca bok gerek yok dıyoz adam sen dıyor rüzgara göre yön belirliyorsunuz dıyor ama bu ara formda az kişi var gıbı görünsede ıyı konu olunca herkes burda ve gerçek bılgılerle