Nihat Çelik: "Tarım Bağ-Kur isteğe bağlı olsun"

Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, kurumunun Hatay olağanüstü kongresinde şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ben, bir dahaki genel kurula geldiğimizde buradaki hayvan sayısının iki katına çıktığının müjdesini sizlere vermek istiyorum. Son bir yılda pandemi olmasına rağmen yüzde 12 civarında artış sağlandı. Pandemide her ne kadar insan sağlığı önemliyse gıda güvencesi de o kadar önemlidir. Bugün görüyoruz ki özellikle çiftçilik, üretim ve yetiştiricilik yapan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt olduğu zaman bunlardan hiç görüş alınmadan, muvafakatname alınmadan otomatik bir sistem var. Oradan Tarım Bağ-Kur sigortasına kayıt oluyor. Bir sene sonra işlem yapmaya geldiğinde karşısına 15 ile 25 bin lira arasında bir prim çıkıyor. Çiftçi, bunu ödeyemediği için elini tarımdan çekiyor. Tarım Bağ-Kur sigortası zorunlu olmaktan çıksın, isteğe bağlı hale gelsin, imkanı olan ödesin. Bu, çok önemli bir husus. Bunu da her platformda dile getireceğim."

*Bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Sizin ödediğiniz Bağ-Kur ücreti ne kadar?

E8SJenrWYAA2v5t.jpg

Bir lahana 5 TL iken 69 TL bağkur primi ödeniyordu.
Süpürge borsasında bağkur başlangıcı olanlar emekli olabiliyor, kayıt var.
Fabrika işçisinin 1200 TL sigorta primi oluyor.
Tarım işçisinin 1071 TL gibi bağkur primi var.
" Bu fabrika da Türk işçi çalışmamaktadır. " dipnotları da görmek isteriz.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Istege gore olursa cok kisi yaptirmaz ama yasliliginda sikintisini ceker. Simdi yatirmadigi primleri aftan falan yararlanip yatirip birseyler yapiyor. Arazisi olan on dekarin geliri bagkur deyip sineye cekmeli . Saglik masraflari icin esini de kapsadigindan o 1000 TL cok fazla gelmemeli.

Istege gore olursa cok kisi yaptirmaz ama yasliliginda sikintisini ceker. Simdi yatirmadigi primleri aftan falan yararlanip yatirip birseyler yapiyor. Arazisi olan on dekarin geliri bagkur deyip sineye cekmeli . Saglik masraflari icin esini de kapsadigindan o 1000 TL cok fazla gelmemeli.
Abi yatirsa ne olacak ? 1000 lira emekli maaşı bağlanıyor Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1500 TL oluyor ve 3-4 yıl enfilasyon farkı alamıyor ( maaş 1500 ü buluncaya kadar )

yaşlılık aylığı 865 TL hiç bir karşılık ödemeden

Her türlü 65 yaşında emeklisin hangisi mantıklı 😊

• Beğen
Tepkiler: filizma ve 1011011
İsteğe gore olursa çok kişi yaptırmaz ama yaşlılığında sıkıntısını çeker. Simdi yatırmadığı primleri aftan falan yararlanıp yatırıp bir şeyler yapıyor. Arazisi olan on dekarın geliri bağkur deyip sineye çekmeli . Sağlık masrafları için esini de kapsadığından o 1000 TL çok fazla gelmemeli.
MEB, ücretli öğretmenlere , haftalık 30 saat , aylık 120 saat ek ders karşılığı 16 gün sigorta primi yatırıyor.
Okul müdürleri işveren görünüyor. 100 000 kişiye yakın ücretli öğretmen çalışıp hizmet veriyordu.
Devlet kurumu böyle yaparsa gerisi ne yapmaz.
5 yıl önce euro kuru 3 TL iken 10 dekarı, m^2 si 50 TL den arsa satılmıştı.
Bağkur primlerine geliri fazla gelir.
Aziz kardeşimiz , yurt dışından gelmiş.
X fabrikasında 2000 TL ücretle çalışıyor.
Gelen müfettiş, burada muz cumhuriyetinden vatandaş çalışmamaktadır, yazıyor.
Diğer fabrikaya gidince gül cumhuriyetinden vatandaş çalışmamaktadır, yazıyor.
Kendisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu unutuyor.
Türkiye'de çiftçi başı arazi ortalaması 6 ha , 60 000 m^2 ,
10 adet büyükbaş hayvan bakabilse her yıl 1 büyükbaş hayvan sigorta primine yatırılması gerekir.
Siyasetçi de kendince haklı sayılır.
"Biz ufuk gösterir, kapıları açarız, vatandaş boş kağıtların içini doldurur, der. "
TCMB Başkanı, sistemin yürütülmesi kararını verdik , demişti.
Kağıt 1000 TL banknotların piyasaya çıkması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: filizma

adı isteğe bağlı ama zorla sigorta yapılması bana biraz saçma geliyor,
ücret yarıya düşürülse ve ayda 15 gün sigorta yapılıp hastahanelerde sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalansa bence kimsenin itirazı olmaz,
kişi 18 yaşında sigorta girişi yapılıp aralıksız tarım sigortası ödese 60 yaşında emekli olacağını düşünürsek yılda 180 günden yine 7560 gün sigorta ödemiş olur ve bunu öderken de zorlanmaz ve itiraz edende olmaz diye düşünüyorum,bildiğim kadarıyla 1150 tl aylık ödemesi var 1150 değilde 600 lira olsa daha kolay ödenirdi diye düşünüyorum