Nihat Çelik: "Üreticilere Yem Desteği Verilmelidir"

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, ulusal bir kanalda; gıda fiyatlarında makas ve üreticiyi bir nebze rahatlatmanın bazı yolları hakkında konuştu.Nihat ÇELİK:

"Bizler hem üretici hem de tüketici adına üzülüyoruz. Tarladan gelen ürünün fiyatı belli, yetiştiricinin sattığı karkas etin fiyatı belli. Ama maalesef bu gıdalar marketlere ulaşana kadar ciddi rakamlara ulaşıyor. Üreticiler ve tüketiciler adına konuşuyorum; gıda fiyatlarına acilen müdahale edilerek, taban ve tavan fiyat belirlenmelidir. Kontrol mekanizması kurulmalı, kayıt dışı alım satım da yapılmamalıdır. Bu şekilde kazanan ne üretici, ne tüketicidir; sadece aracıdır."


"Mesela özellikle kış aylarında Büyükşehir Belediyelerindeki Kırsal Hizmetler Daire Başkanlıkları üreticilere yem desteği vermelidir. Taşrada, kırsalda hayvancılık yapan yetiştiricilerimiz için ellerindeki bütçe kalemlerinden hayvan alımı yapılmalıdır. İnsanlara balık yemeyi değil balık tutmayı öğretmemiz lazım." dedi.

1618506417200.png
 

Benzer Konular