Tarım Bakanı Pakdemirli’den: Hububat alım fiyatı açıklaması

Önümüzdeki sezon gübre maliyetlerimizde böyle yükselcek gibi duruyor :) ben ayçiçek fiyatlarını merak ediyorum uzunköprüde çiçek fiyatıyla ilgili duyumu olan var mı

en son işlem 3144 den bir ay önce yapılmış görünüyor..trakyadaki ayçiçek borsaları en son ne işlem görmüşse sezona ilk hasat ile açılan çukurovada o fiyattan alım başlıyor.İnşallah 3 altı olmaz.......

Burda resmen tüccara tüyo veriyo piyasaya girme bana bırak bu işi diye. Sen piyasaya giripte fiyat yükseltme ben alır sana daha hesaplı veririm demek istiyorlar . Gelde bu şartlarda bunlara güven ekilmedik boş tarla vs bırakma dolduruşuna gel. Resmen çiftçiyle -aşşak geciyolar .
Abi moralini bozma mal eşittir para demek borcun kadar sat , yat kulağının üstüne haa ben harmanda satarım parasını değerlendiririm dersen o başka orasını bilemem senin becerine kalmış, mal bence bu süreçte paradan daha değerli .

Abi moralini bozma mal eşittir para demek borcun kadar sat , yat kulağının üstüne haa ben harmanda satarım parasını değerlendiririm dersen o başka orasını bilemem senin becerine kalmış, mal bence bu süreçte paradan daha değerli .
Fuat kardeşim aynen yazdığın gibi . Şükür bende bı sıkıntı yok az cok yılların verdiği tecrübeyle nsl hareket etmem gerektini biliyorum . Ama inan bak oruçlu halde yazıyorum ben nsl emek verip masraf edip üretmeye çalışıyorsam bütün çiftçiler aynı . Yani demek o ki yazıl oluyor çiftçiye bu memlekette çiftçi biter elini ayanı topraktan cekerse bunun ceremetini tüm Türkiye ceker . Aman neyse yaa sen ben zaten biliyoz olan biteni bilmeyen vede körü körüne itaat eden çiftçi dostlar düşünsün ne diyem kardeşim .

Bu açıklamaya dün bende çok sinirlendim 20 Ton kadar satmam gerekiyor gerisini depoya koyacağım mahsülün bu ne ya dalga geçer gıbı 1400 nedir primde ayrı bir yalan destekle ayrı bir yalan çiftci asgari ücretli doyurma alanı sankı bazı kişilerde Rabbım rızkını verıyor ama aynı saf gıbı konuşuyor ya daha ne deyım yakında ekmek alamayacak

en son işlem 3144 den bir ay önce yapılmış görünüyor..trakyadaki ayçiçek borsaları en son ne işlem görmüşse sezona ilk hasat ile açılan çukurovada o fiyattan alım başlıyor.İnşallah 3 altı olmaz.......

Trakyada elinde ayçiçeği olan kaldı mı bilemiyorum ama bu döviz fiyatlarına göre ayçiçeğinin hakkının en az 3.5 TL olması lazım.

Yunanistan Dimetoka bölgesinden bir arkadaş ile görüştüm. Şubat ayında ayçiçeği için tonu 390 eurodan tüccar ile anlasma yapmışlar.
Biz zaten en ucuz 430 eurodan ithal edebiliyoruz. Bu durumda sıfır gümrük vergisi ile geliş fiyatı minimum 430 * 7.85 = 3.375 TL

Ayrıca geçen sene 2.70 TL ye satarken ayçiçeğini euro 6.30 - 6.40 civarıydı. Şuan 8 TL ye dayandı. % 25 arttı döviz.

Bu durumda 2.70 TL %25 arttığını varsayarsak 3.40 TL gibi bir fiyat çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Trakyada elinde ayçiçeği olan kaldı mı bilemiyorum ama bu döviz fiyatlarına göre ayçiçeğinin hakkının en az 3.5 TL olması lazım.

Yunanistan Dimetoka bölgesinden bir arkadaş ile görüştüm. Şubat ayında ayçiçeği için tonu 390 eurodan tüccar ile anlasma yapmışlar.
Biz zaten en ucuz 430 eurodan ithal edebiliyoruz. Bu durumda sıfır gümrük vergisi ile geliş fiyatı minimum 430 * 7.85 = 3.375 TL

Ayrıca geçen sene 2.70 TL ye satarken ayçiçeğini euro 6.30 - 6.40 civarıydı. Şuan 8 TL ye dayandı. % 25 arttı döviz.

Bu durumda 2.70 TL %25 arttığını varsayarsak 3.40 TL gibi bir fiyat çıkıyor.

İNŞALLAH DEDİĞİNİZ GİBİ OLUR AMA BİLİYORSUNUZ İLK HASAT ÇUKUROVADA YAPILIYOR..MESELA GEÇEN YIL BURADA SATIŞ 2300 DEN OLDU VE BİTTİ.ÇÜNKÜ DAHA ÖNCEKİ SENENİN TRAKYA BORSASI KAPANIŞI YANILMIYORSAM EN SON 31 MARTTA 2300 DEN KAPANMIŞTI..ŞİMDİ İSE EN SON 3144 DEN İŞLEM GÖRMÜŞ AMA DEDİĞİNİZ GİBİ 340 GİBİ BİR FİYATTAN AÇILIRSA BİZİM İÇİN GÜZEL OLUR.ÇÜNKÜ BİZ HASAT ETTİĞİMİZ GÜN DİREK TÜCCARA SATMAK ZORUNDAYIZ DEPO BEKLETME GİBİ BİR OLAY AYÇİÇEK İÇİN HENÜZ ÇUKUROVADA GELİŞMEDİ..ANLAYACAĞINIZ TAM TÜCCARIN İŞİNE GÖRE..O YÜZDEN BURANIN İLK AÇILIŞI ÇOK ÖNEMLİ ÇÜNKÜ AÇILDIĞI FİYATTAN SATMAK ZORUNDA KALIYORUZ.....HASATIMIZ TEMMUZDA BAŞLAYIP BİTİYOR..DİĞER BÖLGELERE GELENE KADAR FİYATLATDA OYNAMA ELBETTE OLUYOR..2300 DEN BİZ SATTIK..HÜKÜMET 2500 FİYAT AÇIKLADI..AMA BİZE NE FAYDASI OLDU..HİÇBİRŞEY...BU BÖLGE OLDU BİTTİYE GELİYOR AYÇİÇEK KONUSUNDA...:

Ayçiçeği 3250 lira %40 yağ oranı taban fiyat olmali en az. son yagislarda ekilmiş olan ayçiçek tarlalarında illaki ufak tefek zararlar oldu millet daha tarlaalri gidip gezip görmedi daha. Bugun aycicegi ekili arazileri kontrol ettim yağıştan dolayı kayiplar mevcut .Haliyle donumden cikacak verimi etkileyecek.
O yüzden çiftçilik gerçekten çok özveri isteyen bir meslek çok maliyetli bir sürü masraf dışarıdan göründüğü gibi değil bunu hepimiz çok iyi biliyoruz.hersey almış başını gidiyor pahalılık belimizi büküyor.destekler zamanında ve gerektiği kadar verilemiyor.zaten bu iş çok getirisi olan bir iş olsa bütün zenginler bütün para babaları çiftçilik yapmak isterdi.kisacasi bu iş zor bir iş çiftçiye lutfen gerekli değeri ve onemi vermeliler.

Son düzenleme: