TMO: "2022 alım döneminde üreticimizi memnun edeceğiz"

En az X4 yapmak gerekir
istersen 5 yap 6 yap

6 olursa 3 milyon seçmen demek

2023 seçimlerinde seçmen sayısı 64 milyon olacak, 2017 de seçimlerde 59 milyon seçmen vardı 51 milyonu oy kullandı

2023 de 55 milyon oy kullanılırsa oranlarsak tüm oyların içinde yüzde 5,5 oy yaparki, 6 ile çarparsan, bu bile çok afaki bir rakam, yüzde 4 etkiyi anca gösterir.

Kentlerdeki nüfus 2020 yılında toplam nüfusun yüzde 93 üdür, 2020 de ilçe ve köylerde yaşayan nüfus yüzde 7 dir, yani 80 milyonun zaten 5,5 milyonu ilçe ve köylerde yaşayanlar, hepside seçmen olması imkansız 3 milyon seçmen olsa öpde başına koy, kaldıki hepside üretici olması imkansız, bu oranlar 2020 den günümüze dahada azaldı.

bana kalırsa seçimlerden bişey beklemeyecek tek kesim var anladınız siz onu.

Size bazı rakamlarıda şöyle vereyim, Türkiyede şu enflasyon devalüasyonda emekliye zam yüzde 30 lar anca verildi, asgari ücretin çok altında kaldı emekli maaşları.

Emeklilerin tümü oy kullanır

Bu rakamla geçen yıl sonu itibarıyla toplam emekli sayısı 13 milyon 644 bin , 2021'de emeklilere toplam 419 milyar lira aylık ödemesi yapıldı.

419 milyar aylık ödeyen devlet 530 bin çiftçiye 2022 de ancak 29 milyar destek verecek, üretimi destekliyoruz üretin diye.

Sosyal yardım alan hane sayısı 2020 yılında 6 milyon 630 bin hanedir, yapılan yardımın miktarı ise 2020 yılında 655 milyar liradır.

yani demem oki 29 milyar desteklenen 530 bin üreticiyi düşünen olmaz oy almak için

milyonlarca emekli, milyonlarca sosyal yardım alan insanlara harcanan yüzlerce milyar lira ile geçinmesi sağlanmalı bir şekilde, ucuzluk olsunki bu kaç milyonluk kesimlerden ses yükselmesin oy alabilelim diye uğraşan kazanır seçimleri.

daha birde bunlara eklenecek milyonlarca EYT lide bekletiliyor emekli yapılamıyor.

Tabi bu rakamları takip eden yok, takip olmayınca herkes dar pencereden bakıyor, baktığınız pencereden son 10-15 yılda değişen yapıyı ve tüm olan biten resmi görmeniz gerekirki sağlıklı değerlendirme yapın, kim nereden oy bekler, kim nereyi düşünerek ülkeyi idare etmede fiyatları belirlemede mücadelesini nasıl yapar düşünebilmek gerekir,

Fiyatların baskılanması politikası, dışardan 6 ya al 3 e sat politikası vb uygulamalar bunların hepsi zaten toplumu idare etmeye yönelik icraatlar, yoksa yüzmilyarlarca liralarda yetmeyecek zaten karşılayamayacaklar.

Haaa sen üretici olarak zarar etmezsin, onda sıkıntı yok, zarar edersen üretemezsin tek korku bu, ama sana yedirmezler üretici boşuna iman gücüyle kazanıcam diye paralamasın kendini bu ortamda derim.

Durum ahval bu iken, ekonomi yönetimi yüzde 2 büyüme yapıcak iyimi? ben en çok bu hayalperestlere şaşıyorum yoksa ülkenin bütün verilerini araştırırsa herkes kolaylıkla ulaşabilir. Resmi görür ve neden bazı durumlar yaşanıyor anlar, kabak niye başına patlar anlar.

Çiftçinin maliyetler karşısında ekim dikim yapmayacağını güzden yapmış olsa bile yeterli gübre kullanamadığı için verim kaybına uğrayacağını sonunda anlayan yetkililer üretimi teşvik ile değil üreticiyi galeyana getirerek üretime yönlendirmeye çalışıyorlar..
Gübre fiyatları konusunda somut önlemler alınacağını uman üreticiler sonunda bir çözüm olamayacağını anladılar..
Bir enkaz dan ne beklenirki zaten?!!

Size bazı rakamlarıda şöyle vereyim, Türkiyede şu enflasyon devalüasyonda emekliye zam yüzde 30 lar anca verildi, asgari ücretin çok altında kaldı emekli maaşları.

Emeklilerin tümü oy kullanır

Bu rakamla geçen yıl sonu itibarıyla toplam emekli sayısı 13 milyon 644 bin , 2021'de emeklilere toplam 419 milyar lira aylık ödemesi yapıldı.

419 milyar aylık ödeyen devlet 530 bin çiftçiye 2022 de ancak 29 milyar destek verecek, üretimi destekliyoruz üretin diye.

Sosyal yardım alan hane sayısı 2020 yılında 6 milyon 630 bin hanedir, yapılan yardımın miktarı ise 2020 yılında 655 milyar liradır.

yani demem oki 29 milyar desteklenen 530 bin üreticiyi düşünen olmaz oy almak için

milyonlarca emekli, milyonlarca sosyal yardım alan insanlara harcanan yüzlerce milyar lira ile geçinmesi sağlanmalı bir şekilde, ucuzluk olsunki bu kaç milyonluk kesimlerden ses yükselmesin oy alabilelim diye uğraşan kazanır seçimleri.

daha birde bunlara eklenecek milyonlarca EYT lide bekletiliyor emekli yapılamıyor.

Tabi bu rakamları takip eden yok, takip olmayınca herkes dar pencereden bakıyor, baktığınız pencereden son 10-15 yılda değişen yapıyı ve tüm olan biten resmi görmeniz gerekirki sağlıklı değerlendirme yapın, kim nereden oy bekler, kim nereyi düşünerek ülkeyi idare etmede fiyatları belirlemede mücadelesini nasıl yapar düşünebilmek gerekir,

Fiyatların baskılanması politikası, dışardan 6 ya al 3 e sat politikası vb uygulamalar bunların hepsi zaten toplumu idare etmeye yönelik icraatlar, yoksa yüzmilyarlarca liralarda yetmeyecek zaten karşılayamayacaklar.

Haaa sen üretici olarak zarar etmezsin, onda sıkıntı yok, zarar edersen üretemezsin tek korku bu, ama sana yedirmezler üretici boşuna iman gücüyle kazanıcam diye paralamasın kendini bu ortamda derim.

Durum ahval bu iken, ekonomi yönetimi yüzde 2 büyüme yapıcak iyimi? ben en çok bu hayalperestlere şaşıyorum yoksa ülkenin bütün verilerini araştırırsa herkes kolaylıkla ulaşabilir. Resmi görür ve neden bazı durumlar yaşanıyor anlar, kabak niye başına patlar anlar.
530 bin çiftci küstü zaten bir kaç kıl tüy hariç üretimi kısar bırakır farklı alanlara iş kollarına yönelirse büyük gördüğü 13 milyon 644 bin emeklisi yardım alanı
daha pahalıya geçinecek yiyemeyecek ısınamayacak vs. vs. fatura onlarada çıkacak çarpan etkisiyle ama kimin umrunda
yazacak çok şey varda imkanlar elvermiyor

Geçen yıl açıklanan tüm fiyatlara çok iyi fiyat açıkladılar diye yaygara yapanlar vardı.

Sonuç bu yıl gübresiz ekim yapanlar, farklı ürün ekme arayışında olan çiftçiler, ne yapacağını kara kara düşünenlerden geçilmiyor

Bu yılda açıklanan tüm fiyatlara çok iyi yaygarası olacaktır, fakat çiftçi ne gübreye ne mazota nede diğer girdilere ulaşamayacak, kara kara düşünenler iki lafa yine umutlanacaktır.

Tersi olursa milyonlar geçinemez kara kara düşünen milyonlar mevki makam sahipleri ve yönetimler olur.

Hangisinin olması yüksek ihtimal sizce? işte size 10 numara uzmanlık sorusu,

ben cevabımı net veriyorum anlatmayada çalıştım zaten, umutlu olan arkadaşlar anlatmaya çalışsın sorunun cevabını alalım, sırf umutmu var ellerinde, seçim deseniz sizden kat kat büyük milyonlarca büyüklükte kesimler var oy toplayacakları, hem onlara yüzmilyarlarca lirayı vermek durumundalar, bu yüzden dışarıdan alır gelir değil yarısı 3 te bir 5 te biri fiyata içeri satarlar yinede onlardan oy alırlar hem daha çok oy, hemde zarar ceplerine değil hazineye, senin ise zarar etmemen önemli yeterki umutlu ol ek bişeyler üret, nasılsa dünya piyasalarının çok altında iç piyasadan başka yere vermezsin ürettiğini, ama gübreyi mazotu vs günlük dünya piyasa fiyatından avrupadaki fiyattan örnekle alacaksın paşa paşa, girdileri dünya fiyatlarının altında alma şansın hiç yok zaten, yada alamayacaksın kara kara düşüneceksin, alsan cebine bişey kalmayacak yine kös kös bakacaksın ne eksem diye.

2 ay önce esip gürlüyorlardı, toplanıp toplanıp maaşları cebe atanlar 2 ay önce üreticimizi memnun edeceğiz dediler ne çabuk unuttular değilmi bu söylediklerini?

hani ülkede buğday harmanı başladığı nerde kaldı alım fiyatı açıklasanıza mubarekler,

yapamayacağınız işleri neden yapmaya talip olursunuz, hadi talip oldunuz mevki makam işgal ettiniz onuda anladık, fakat neden memnun edicez dedinizde fiyatı açıklayamıyorsunuz, bişey söyliyim topunuzdan bi nane olmaz, koltuk boş kalmasın diye oturttular hepinizi bari çıkıp yapamayacağınız işleri yapacakmış gibi konuşmasaydınız çok iyi olurdu.

Çok konuşmaya kaç açıklasın demeye gerek yok fiyatlar ortada .yapacağınız tek şey malınızı ucuza kaptırmayın çakallara .

Resimler ve ekler

• 5FF1DE96-C24A-49DC-8C1B-2715F92A83E9.jpeg
    5FF1DE96-C24A-49DC-8C1B-2715F92A83E9.jpeg
    126.6 KB · Görüntüleme: 58