Toprak analizi

Çok fark var gerçekden ama uygun maaliyetlerde olsa insan alır hepsinde kullanır,peki aşşağıda yazmışsınız hümik asiti yaprakdan faydası olmaz diye ben bu sene alıp kardeşlenme döneminde atmayı düşünüyordum
Hümik asit büyük moleküllü olduğu için yapraktan emilim olmaz.Fülvik asit alınabilir.Hümik asit yerine yapraktan üre+çinko sülfat+wormy sıvı solucan gübresi verin.Wormy sıvı solucan gübresinde fülvik asit enzimler vs olduğu için emilimini arttırır.

Ben humik asiti yapraktan verin demedim. Ben önerdiğiniz ürünün sağlayacağı fayda yerine ona verilecek para ile daha faydalı ürünler alınıp kullanılmalı dedim. Sanırım okuduğunuzu anlamakta sıkıntı çekiyorsunuz. Bu sebeple de size bir şey söylemenin yada anlatmanın imkanı yok. Mümkünse bana yorum yapmayın.

Ben humik asiti yapraktan verin demedim. Ben önerdiğiniz ürünün sağlayacağı fayda yerine ona verilecek para ile daha faydalı ürünler alınıp kullanılmalı dedim. Sanırım okuduğunuzu anlamakta sıkıntı çekiyorsunuz. Bu sebeple de size bir şey söylemenin yada anlatmanın imkanı yok. Mümkünse bana yorum yapmayın.
Sizde bilmediğiniz bir ürünün maliyetinin getirisinden yüksek olduğunu denemeden bilmeden iddaa etmeyin.Ben burda denemesi yapıldıktan sonra piyasaya sunulan bir üründen bahseredek çiftçiye yardımcı olmaya çalışıyorum.Bana böyle ters konuşmaya hakkınız yok.Benim bilgilendirmelerimede siz karışmayın.250 ml ambalajları var.Denersiniz görürsünüz...

250 ml içerisinde altın olsa koca tarlaya etki etmez. Siz lütfen deneyin şahit bırakarak. Ondan sonra tevsiye edin. Bu şekilde o ürünün satıcısı durumuna düşüyorsunuz. Yazık bu çiftçiye. Her çıkan ürün kendini en iyisi olarak pazarlıyor. Herkes para kazanıyor bir tek çiftçi hariç. O yüzden bu tarz ürünleri övmeyin. Bakın cidden işe bilimsel yaklaşıyorsanız bir üniversite ile bağınız varsa alın ürünü gidin üniversitelerin deneme tarlaları var. ORada bu işin hocaları ile deneyin onların fikirlerini öğrenin. Ben dedim diye değil. Siz bilimsel cevap alın diye gidin görün. Yada üniversite hocalarının mail adresleri telefonlarını bulabilrisiniz. Onların fikirlerini bir alın ne diyecekler...

250 ml içerisinde altın olsa koca tarlaya etki etmez. Siz lütfen deneyin şahit bırakarak. Ondan sonra tevsiye edin. Bu şekilde o ürünün satıcısı durumuna düşüyorsunuz. Yazık bu çiftçiye. Her çıkan ürün kendini en iyisi olarak pazarlıyor. Herkes para kazanıyor bir tek çiftçi hariç. O yüzden bu tarz ürünleri övmeyin. Bakın cidden işe bilimsel yaklaşıyorsanız bir üniversite ile bağınız varsa alın ürünü gidin üniversitelerin deneme tarlaları var. ORada bu işin hocaları ile deneyin onların fikirlerini öğrenin. Ben dedim diye değil. Siz bilimsel cevap alın diye gidin görün. Yada üniversite hocalarının mail adresleri telefonlarını bulabilrisiniz. Onların fikirlerini bir alın ne diyecekler...
1 dekara uygulamıyor tohuma karışıyor.Dekara 1-2 gram atılan bgd ler var.Etkisi ise tartışılmaz.Buğdaydaki yabancı ot için dekara 1-2 gram atılan yabancı ot ilacı var.Herkes tarafından bilinen granstar.Ve 1 damlasının onlarca insanı öldürebilecek güçteki yılan zehirleri var.Doza bakıpta faydası olmaz demek yanlış olur.Bu ürünü bayi arkadaşım denedi ve denettirdi.Tabiri caizse gönül kırgınlığı olmasın diye alan çiftçiler sipariş veriyor.

Merhaba arkadaşlar, toprak analizi yaptırdım analiz sonucu ve yorumunu paylaşıyorum. Sizlerinde yorumlarını bekliyorum
20190909_163742.jpg

Merhaba arkadaşlar, toprak analizi yaptırdım analiz sonucu ve yorumunu paylaşıyorum. Sizlerinde yorumlarını bekliyorumEkli dosyayı görüntüle 40829
Gerçek bir toprak analizinde 15-20 parametreye bakılır.Mikro element namına magnezyum namına hiçbir şey yok..Ayrıca besinlerin ppm cinsinden yazılması gerekirdi.Potasyumun alınımı mg ve ca miktarına bağlıdır.Çok yüksek potasyum çıksa bile ca ve mg fazla olduğunda potasyum alınamaz.Bu yüzden potasyum verilmeli mi yoksa verilmemeli mi bu analizden belli olmaz.Patates mi dikeceksiniz?Kaç dekara alanda tarim yapacaksınız?

Gerçek bir toprak analizinde 15-20 parametreye bakılır.Mikro element namına magnezyum namına hiçbir şey yok..Ayrıca besinlerin ppm cinsinden yazılması gerekirdi.Potasyumun alınımı mg ve ca miktarına bağlıdır.Çok yüksek potasyum çıksa bile ca ve mg fazla olduğunda potasyum alınamaz.Bu yüzden potasyum verilmeli mi yoksa verilmemeli mi bu analizden belli olmaz.Patates mi dikeceksiniz?Kaç dekara alanda tarim yapacaksınız?
Patates ekeceğim, analiz yapılan yer 13 dekar. Kireci düşürmem için ne önerirsiniz

Analiz sonucunda doğru bir gübreleme tavsiyesinde bulunulmuş. Kireci düşürmek için 50 kg/dönüm olacak şekilde toz kükürt kullanırsan gayet güzel olur. Kükürt ph düşürür ve fosforun kireç ile bağını çözerek fosforun alınabilirliğini arttırır. Analizdeki gübreleme önerisini uygula. Kükürt de kullan. Maddi durumuna göre karışık toz iz element gübrelerinden (örn. Gübretaş Combi) kullanırsan gayet güzel verim alırsın.

Diyelim kükürt atmadın. Ph ın yüksek. Topraktaki fosfor kullanılamıyor. Atacağın DAP daki fosforun yarısıda kireç yüzünden bağlanacak kullanılmayacak. Ph yuksek o yuzden topraktakı iz elementler alınamayacak. Bir çok element eksikliği yaşayacaksın. Kısaca analiz ortada uymak sana kalmış.

• Beğen
Tepkiler: Sadq
Patates ekeceğim, analiz yapılan yer 13 dekar. Kireci düşürmem için ne önerirsiniz
Kireç düşürülemez.Sadece etkisi azaltılabilir.Daha doğrusu olumsuz etkilerini bertaraf etmek için bazı uygulamalar yapmak gerekir.Öncelikle taban gübresi olarak dap yerine dekara 60 15-15-15+SO3+zn ve 10 kg kadar dap kullanın.Bitki 10-15 cm olunca dekara 4-5 kg magnezyum sülfat verin.Patates mikro element noksanliklarina çok hassastır.Bu kirecin icindede muhakak mangan çinko eksikleri olacaktır. En az 2 defa yapraktan combi vermeniz lazım.Bocek ilacıyla veya mantar ilacıyla beraber verebilirsiniz. Fetrilon combi 2 isimli ürün biraz pahalıdır ama çok güzel bir mikro element gübresidir.Organik gübreleme patateste çok güzel olur.Özellikle yanmış ahır gübresi atarsanız gelişimi görürsünüz.Böyle bir imkaniniz yoksa yağmurlama ile hümik asit verin.Güvenilir bir marka olsun.13 dekara 2 bidon alıp 15 gün arayla 1 er bidon verebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı ve Sadq
Litresi 200-250 tl olması lazım.100 kg tohuma 400 ml kullanılıyor.Biraz maliyetli bir ürün ama çok güzel sonuçları oluyorEkli dosyayı görüntüle 40585
Isin garip tarafi yuksek ph (8.4) sebebiyle mehmet beyin önerisi ile bsn bölge yetkilisiyle görüştüm ve yetkili bsn nin simdilik mısır da denendigini buğdayda deneme asamasinda olundugu ve masrafi tam karsilamayabilecegini belirtti bana.