Türkiye'nin biçerdöver parkı yaşlanıyor!

1 Eski makina dane döker yeni makina az döker onun için devletten destek istiyoruz denmesi saçma makinanın yenisi eskisinden önce bakımlı sı bakımsız ı olur bunu tezi işi bilmeyen biri yazmiş oysa işin operatöre biter ayarları doğru olmalı ürüne göre ilerleme hızı olmalı
2 bu tezin amacı sıfır makina satma isteğidir

imkanı olan alsın. geçen sene biçerdöver beklemekten arpa yı 1 ay geç biçtirdim. sıcaktan başaklar yere döküldü.biçerci keyfi beklemekten masül yerde kaldı.biçerdöver alıncaya kadar arpa bugday ekmeyecegim.ekmedimde.uygun fiyatlı biçer bakıyorum ikinciel. kendi işimi görecek kadar.
3. 5 lira dönüme fazla verin ürünü ziyanı ın önüne geçmek için

Bizi köyde maşallah her yıl iki sıfır makine girerken bu yıl hiç yok.fakat 2005 cs540 altı bir makine var o da sadece kendi buğday ve ayçiçeğini biçip garaja çekiyor.
Bizim köyde aynı , her yıl bir yeni biçerdöver gelirdi , son iki yıldır hiç yeni alınmadı , hatta 70 kadar biçerdöver il dışına satılmış diye duyduk.

imkanı olan alsın. geçen sene biçerdöver beklemekten arpa yı 1 ay geç biçtirdim. sıcaktan başaklar yere döküldü.biçerci keyfi beklemekten masül yerde kaldı.biçerdöver alıncaya kadar arpa bugday ekmeyecegim.ekmedimde.uygun fiyatlı biçer bakıyorum ikinciel. kendi işimi görecek kadar.
İlk baştan herkes kendi işime diye alıyor sonra piyasaya çalışıyor genelde böyle oluyor bu iş

• Beğen
Tepkiler: filizma
Aynı dert bizdede oldu,oluyor.arpa yulaf ekmek hayal oldu,buğdayın bile yarısı tarlada tekrar ekmeye gerek yok sürülmeyen tarlalar halı saha gibi olmuş,vaktinde biçim yapılmayınca kayıp çok oluyor, :(

MaaşAllah biçerciye, Allah yardımcısı olsun.
İğne kırılır, servis gelmez, kaç gün makine yatar , belli olmaz.
Yağmur yağar saplar çürür, bağlayamaz.
Taşa takılır, zıpka kırılır, köke denk gelir lastik yarılır, vah vah garibime. :(
İşini iyi yapanları bilmem ama çoğuna en son teknoloji ile donatılmış makina yı ver yinede tane kaybı yapar. Ayağı pedala yetişen biçerci olabiliyor maalesef.

İşini iyi yapanları bilmem ama çoğuna en son teknoloji ile donatılmış makina yı ver yine de tane kaybı yapar. Ayağı pedala yetişen biçerci olabiliyor maalesef.
Tane kaybı sebeplerini kısadan anlatmıştık.
Eleklerin temiz ve otsuz tarlada çalışacak ayarlara sahip olması ,
Elek alanının dar olması ,
Biçerin motor haritasından kaynaklı, motor anma gücünde çalışamaması ,
Tork eğrisinin uç kısmı 2300 rpm devirde kısık bırakılmış, 2500 rpm devire açılıp ayar verilmesi gerekiyor.
Rampa arazide çalışabilecek tarzda arka tekerler hareketli tarzda çalışan biçer kullanılmaması ,
Ön lastikler genelde iz genişliği açılıyor ama çift lastik daha kullanışlı olurdu.
Ayağı pedala yetişen biçerci olabilir, işi öğrenmek için bir yerden başlanması gerekiyor.
Biçerde model seçilirken çoğu zaman başlangıç modeli seçiliyor, kapasite eksikliği bundan kaynaklanıyor.
Kapasite düşük makine ile şoför ne yapsın.

Traktör fiyatları uçarken biçerdöver daha da ulaşılmaz oluyor ☹️
Yeni model Claas biçerler 250 bina fiyat bilgisi geldi.
Neymiş efendim , Rusya'daki fabrika Türkiye'ye taşınacak imiş de ondan sonra fiyatları ıcık daha ucuzlayacakmışmışmış.
Gaz yağı tenekesi biçerden almak lazım ama tarlalar ördeklik gibi oldu.
Tek sıralı mısır koçan makinesi alsak ambara atsak nasıl olur ki. :rolleyes:

Yeni model Claas biçerler 250 bina fiyat bilgisi geldi.
Neymiş efendim , Rusya'daki fabrika Türkiye'ye taşınacak imiş de ondan sonra fiyatları ıcık daha ucuzlayacakmışmışmış.
Gaz yağı tenekesi biçerden almak lazım ama tarlalar ördeklik gibi oldu.
Tek sıralı mısır koçan makinesi alsak ambara atsak nasıl olur ki. :rolleyes:
Hocam selamın aleyküm
Size bi konuda danışmak görüşünüzü almak istedim
Şu an hali hazırda faaliyetini sürdüren iki tip biçerdöver harmanlama tipi var yani benim bildiğim başka varmı bilmiyorum
Türkiyede genellikle tercih edilen sarsaklı modeller hiç rötorlu tiplere denk gelmedim sadece bizim bölgede mi yok onuda bilmiyorum sorum şu ki ikisinide avantajları dez avantajları nelerdir siz olsanız hangisini tercih ederdiniz mesela
Claas lexion 7700 biçerdöver ile sarsaklı New holland 8.80 biçerdöver arasında bir seçim yapacak olsanız hangisini tercih ederdiniz neden?
Class 7700
Screenshot_20230213-212010_YouTube.jpg

New holland 8.80
Screenshot_20230213-211712_YouTube.jpg

Aleyküm selam.
İlgili konuda paylaşım verdik.
İki modelinde donatı farklarından dolayı öne çıkan nitelikleri olabilir.
MF Activa serisi günlük 150 dekar üzeri mısır biçimi yapabiliyor.
Claas ' a biraz daha yakınız.

• Beğen
Tepkiler: Aykt_Alprsln
Aleyküm selam.
İlgili konuda paylaşım verdik.
İki modelinde donatı farklarından dolayı öne çıkan nitelikleri olabilir.
MF Activa serisi günlük 150 dekar üzeri mısır biçimi yapabiliyor.
Claas ' a biraz daha yakınız.
Sağolun hocam ama web sayfası mevcut değil diyor

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
  • Beğen

İş kapasitesi olarak Claas 7700 serisi , NH CR 8.80 modelden farklı gibi duruyor.
CR8.80 çalışma tipi olarak claas ile aynı harmanlama CR ile arasında pek fark olmayabilir Türkiye'ye gelmiyor gelen modeli CX8.80 biraz daha pahalı olduğu için mi tercih edilmiyor kullanım açısından mı bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

CR8.80 çalışma tipi olarak claas ile aynı harmanlama CR ile arasında pek fark olmayabilir Türkiye'ye gelmiyor gelen modeli CX8.80 biraz daha pahalı olduğu için mi tercih edilmiyor kullanım açısından mı bilmiyorum.
Kullanım açısından olacağını sanmayız.
Teknik personelin eğitimi yetersiz olabiliyor.
Bir keresinde yeni alınan biçerdöverin içine fare dalmıştı, bir kaç elektrik kablosuna zarar vermişti.
Hattı tamir edebilmek için elektronik mühendisi teknik servis gelmek durumunda kaldı.
Bizim yakın çevremizde üst segment biçerdöver kullanan bulunmuyor.
Tek batörlü makine kullanımı var.
Bu tip makineleri genelde çeltik biçenler kullanır.
Torum biçerdöverde, rotorlu tip ve iyi bir harmanlama sistemi var gibi duruyor.
Çiğ düşmeyen yerlerde çift şoför , sabah 8:00 , gece 1:00 saatlere kadar çalışılabiliyor.
Çift batörde sap zayiatı konusu var, bu yüzden tek batör kullanımı tercihi yapılır.

• Beğen
CR8.80 çalışma tipi olarak claas ile aynı harmanlama CR ile arasında pek fark olmayabilir Türkiye'ye gelmiyor gelen modeli CX8.80 biraz daha pahalı olduğu için mi tercih edilmiyor kullanım açısından mı bilmiyorum
JD T560 biçerdöverde motor haritası farkları oluşmuş. Şöyle ki ;
1000-1900 rpm sabit tork aralığı , yumuşak yay şeklinde güç eğrisi , 1900-2000 rpm sabit güç aralığı devirleri, 2400 rpm max çalışma devri var.
Haritada tork eğrisi yumuşak yay şeklinde olmadığından ötürü biçer lastik tekerle yürürse çamur zemin yürüyüş performansı ve tutunması zayıf olabilir.
Ağırda bir makine olduğundan lastik palet ile yürüyecek motor düzeni ayarı verilmiş.
Motorun güç eğrisi 2100 rpm den sonra azaldığından , motorun 1900-2100 rpm aralığında ideal çalışma yapması var sayılmış.
Motor tam gaz 2400 rpm devirde kullanılmayacaktır.
Claas Lexion serinin motor haritası bilgisi var mıdır?
JD T560 modelde sabit güç aralığı (1900-2100 rpm) devir boyunun 200 rpm olması, harmanlama açısından her hangi bir soruna neden olur mu bilemiyoruz.
Sabit tork aralığının uzun ve pürüzsüz bir şekle sahip olması motorun verimli çalıştığının bir göstergesidir ama biçer motoru olarak kullanım için 400 rpm sabit güç aralığının olmayışı düşündürüyor, devir konumları olarak 1900-2300 rpm,2000-2400 rpm, 2100-2500 rpm olması kullanımı fazla etkilemezdi.
Fendt 942 nin motoru biçer motoru olarak kullanılabilir.
1000-1900 rpm sabit tork aralığı , 2000-2400 rpm sabit güç aralığı bulunuyor.
Deuthz 9340 traktörün 1800-2400 rpm stabile yakın sabit güç aralığı , 2100 rpm max güç tepesi var.
Biçer motoru olmaya aday modeller arasında sayabiliriz, örnekler çoğaltılabilirdi.
Sürüş tercihleri konusunda beklentiler nasıl olur?
Hala son gazda motor çok yakar algısı devam eder mi ?

• Beğen