Türkiye'nin En Büyük Güneş Enerji Santrali AçıldıTürkiye'nin En Büyük Güneş Enerji Santrali Açıldı
Konya'nın Karatay ilçesinde 430 dönüm arazi üzerinde kurulan Kızören Güneş Santrali açıldı.


"AÇIK ARA FARLKLA TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜYÜZ"

Tekno Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, Kızören Güneş Santrali'nin toplamda 22,5 megavat kapasiteye sahip olduğunu belirterek, "Açık ara farkla Türkiye'nin en büyüğü durumundayız" dedi.

"GÜNEŞ ENERJİSİ ÜLKENİN MİLLİ SERVETİDİR"

Güneş enerjisi sektörünün yeni bir alan olduğuna işaret eden Coşkunoğlu, güneşin, Türkiye'nin milli serveti olduğunu, 5 seneye kadar güneş enerjisinin tüm enerji üretim şekillerinin önüne geçeceğini ifade etti.

Coşkunoğlu, şöyle devam etti:
"Şu anda burası toplamda 22,5 megavat kapasiteye sahip. Açık ara farkla Türkiye'nin en büyüğü durumundayız. Güneş sektörü çok şeylere gebe. Hızlı bir şekilde büyüyeceğini görebiliyoruz.

"MİLLİ BİR SERVETİN ÜZERİNDE OTURUYORUZ"

Türkiye güneş yönünden bir milli servetin üzerinde oturuyor. Avrupa'da güneş ışın oranları bakımından en iyi coğrafi bölgeye sahibiz. Genel bir misyonumuz var. Her çalıştığımız sektörde öncülük ederiz ve herkese örnek olmaya çalışırız. Şu anda Türkiye'nin farklı yerlerinde faaliyette olan 400 megavatlık tesis var.

Hiçbirisi bu tesisteki teknik alt yapıya sahip değil. Santral, 'Online Scada' mimarisine sahip Türkiye'deki tek santral. Tamamen yerli yazılım geliştirilerek tasarlanan sistemle paneller uzaktan izlenebiliyor ve üretim değerleri de anlık takip edilebiliyor."

"KONYA BAŞLANILACAK EN İYİ YER"


Bir gazetecinin, "Güneş santrali için neden Konya'yı tercih ettiniz?" sorusuna Coşkunoğlu, "Sonuç olarak hammaddemiz güneş ışığı. Güneş ışığının en yoğun olduğu yerlere yapmak en mantıklısı. Konya'nın bir diğer özelliği de düz bir arazide bulunması. Dolayısıyla Konya bu işe başlanılacak en iyi il." cevabını verdi.

"20 BİN HANENİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK ELEKTRİK ÜRETİYORUZ"


Santralin sahibi Tekno Ray Solar şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş da tesiste toplamda 75 bin panelin mevcut olduğunu belirterek, "Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu. Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz. Şu anda yerli olan tarafımız yüzde 50. Çalışmalarımızla bu oran artacaktır. Santralin yapımında dönem dönem 400 kişiyi istihdam ettik." diye konuştu.20160510eskisehir_solar.jpg

turkiye-nin-en-buyugu-sonunda-acildi_x_8408906_85.jpg

turkiyenin-en-buyuk-gunes-enerjisi-santrali-hizmete-acildi----17004-29122015101527.jpg
 

Benzer Konular