Türkiye'nin en büyük pembe dometesi!


Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde, Türkiye'de ilk kez saman üstü cibre (üzüm posası) yöntemiyle, 750 gram ağırlığında pembe domates yetiştirildi.

NKÜ Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Servet Varış, yaptığı açıklamada, saman üstü cibre yönteminin verim ve kaliteyi önemli ölçüde arttırdığını ifade etti. Varış, yöntemin sera toprağı üzerine 20 santim kalınlığında saman serilerek uygulandığını anlattı. Samanın üzerine 10 litrelik cibre torbaları konulduğunu söyleyen Varış, şöyle konuştu:

''Torbanın dibinde yama şeklinde bir delik açıyoruz. Bu şekilde köklerin samana geçmesi sağlanır. 10 litrelik cibre dolu torbaya besin çözeltisi ilave ediyoruz. Cibrede gelişen kökler zamanla samanın içine geçiyor. Saman da cibreden gelen besin çözeltisiyle yavaş yavaş çürümeye başlıyor. Çürüyen saman karbondioksit salımıyla ortamın ısısını arttırdığı için seradaki fotosentezin de artmasına neden oluyor. Saman bir yandan çürümeyle yabancı ot çıkışını azaltırken diğer yandan da besin elementleri sağlıyor. Bu şekilde iki tabakalı kök sistemi sayesinde domatesler daha iyi gelişiyor.''

Pembe domateslerin normal şartlarda 400-500 gram ağırlığa ulaşabildiğini bildiren Varış, söz konusu yöntemle 750 gram ağırlığında pembe domates yetiştirildiğini söyledi. Cibre içerisinde domates yetiştiriciliğinin Türkiye'de pek bilinmediğini dile getiren Varış, yöntemin, toprak kaynaklı hastalıklar nedeniyle sağlıklı bitki yetiştirilemeyen alanlar için ideal bir yöntem olduğuna dikkati çekti.
652683_detay.jpg
 
Ynt: Türkiye'nin en büyük pembe dometesi!

bundan daha büyük domatesler gördüm. bu domotesler hem çok sulu hem çok iri hemde çok güzel tatları var. ama bu en büyüğü değildir.
 
Ynt: Türkiye'nin en büyük pembe dometesi!

ah ah.... nerde o eski lezzetli domatesler... domatesmi yiyoruz ne yiyoruz belli değil. her şeyin tadı değişti. bizim çocukluğumuzda
unu karadeğirmende öğütürdük. o ekmeklerin tadı bir başkaydı. doğal kepekli.
doğal olarak bir pembe domatesler kaldı. kabuğu ince. tadıda güzel. inşallah bunuda kaybetmeyiz.
 

Benzer Konular