Türkiye'nin En Büyük Tarım İşletmesine Son Model Araç ve Ekipmanlar

Şanlıurfa ' nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan ve 1 milyon 761 bin dekarlık arazi varlığıyla Türkiye ' nin en büyük, dünyanın sayılı işletmelerinden olan Ceylanpınar Tarım İşletmesi tesis, makine ve ekipman yenileme ve artırma çalışmaları devam ediyor.

Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürü Ertuğrul Anbar, sulama projesinin hayata geçirilmesi aşamasında artan makine ihtiyacı için 60 milyon TL ' lik bir bütçe ayrıldığını ve bu çerçevede şimdiye kadar 35 milyon TL ' lik ekipman alımının gerçekleştirildiğini bildirdi.

Aralarında dünyanın en güçlü traktörlerinden 260 beygir gücünde 15 traktörün de bulunduğu yeni toplam 56 traktör ile balya makineleri, değişik amaçlı iş makineleri ve 30 metre kanat uzunluğu olan 'kendi yürür ilaçlama makineleri'nden 4 adet, sadece yeni traktörlerde kullanılacak 10+3 pulluklardan 15 adet alındığını aktaran Anbar, son teknoloji makine, alet ve ekipmanların başarılı bir şekilde kullanıldığını ve çok iyi sonuçlar alındığını anlattı.

Bu yöndeki ekipman yenileme çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Ertuğrul Anbar, şunları kaydetti:

'Sulama projesi kapsamında, sulama yatırımlarının üst seviyede olması açısından yeni alet ve makinelerin alınması ikinci ürün alınmasında büyük kolaylıklar sağladı. Güçlü traktörlerin kullanılması, akaryakıt tüketimini yüzde 20 oranında düşürdü. Böylelikle kısa zamanda daha fazla iş yapılması sağlandı. Mekanizasyon seviyesi arttığı için arazi kullanımımız daha yüksek seviye çıkıyor, iş gücü ihtiyacı artıyor ve buna paralel olarak istihdam artmaktadır. '
 
Ynt: Türkiye'nin En Büyük Tarım İşletmesine Son Model Araç ve Ekipmanlar

hasan ağam en moden makinalarla dk ne kadar verim alıyolar veya son 10 yıl ortalaması ne kadar birde onu sor sulama projeleri daha yeniymiş
 

Benzer Konular


Son Gönderiler