Yeni bir çiftlik için tavsiyeleriniz neler olacaktır?

Birisi reygras ektiyse zaten senede 4-5 bicim yapacak, orada kurutup, dokup sacip balyalayip depolayip getirecegine taze taze verse ek zahmet ve ya masraf olur mu ? Yukarida 90 numarali mesaja fotograf koydum, Avrupa boyle yapiyor, bence yapilabilir. Bicimi zamana yayabilen icin sorun olur mu ?

Izlemek isteyen varsa youtube da " zero grazing " yazarsa filmler var, bunun anlami " sifir otlatma " bunun icin bicilmis otu toplayan ekipmanli romorklar var.

Yinede bakmali, bic-kurut-balyala- depola isimi zor yoksa bic gotur hayvan taze yesin mi zor ? Sonucta kime ucuz ve gelen metot varsa o iyidir.

Verdiginiz rasyon icin tesekkurler.

hayvanlara her gün aynı şekilde yem verilmesi kanaatindeyim her gün biçip getirmek zaman , masraf , sulama zamanı , ottan kayıp
tek seferde biçip silaj yada kuru ot balyalayıp ardına hemen sulayıp büyütmek bana daha mantıklı ve kolay geliyor
ahırın yanında büyük bir tarlan varsa denenebilir olmaz diye birşey yok

• Beğen
Tepkiler: meraklibiracemi
Meraya salinan hayvan yagis sonrasi cikamazsa hazirdaki ot ve silajla bgeslendiginde de rasyon sallaniyor mu ?

Avrupa`dan dana aliyoruz, artik besiyi birakip danayi Italya`ya satan Fransa dedigim sistemi kullaniyorsa hata mi yapiyor, ayni durumda Iskocya ve Irlanda da var.

Herkes imkanlari ve beklentileri dogrultusunda yapar deyip birakayim.

Taze ot her zaman bulunmaz ülkemizde
Sınırsız verilebilecek yem taze ot ot silaji
Tabi hostein sagilir da süt değerleri bozuluyor inceliyor ot verince Sütçüler beğenmiyor
Rasyonu dengelemek gerek sut degerleri acisindan
Evelki sene bahar ayinda bizim sütçü bıraktı sutleri
Bizde ilk bahar cimen otlatilir nisan mayis
Tabi et irki hayvanlarda ve işletmelerde olay farkli

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Gunluk taze ot bicip getirmekle,slaj yapip vermek arasinda fiyat olarak ne fark var

Bunu en de anlayamadim. Bicilen yer ayni buyuklukteyse, kurutma+balyalama+depolama+bozulma riski hesaplanirsa fiyat farki var mi ? Herkes icin eniyisi isine gelendir herhalde.

Sut icin olay farkli olabilir ama et irki deyince hayvani zaten kuruda besliyorsun, yasam hakki kadar kuru madde veriyorsun. Olsaydi meraya salacaktin zaten ot yitecekti demekki otla beslemek hem yetiyor hem zararli degil. Mesele mera olmkamasinda, yoksa hersey kolaylasacakti.

350 kg civarı boş limuzinler
4 kg bol taneli mısır silajı
2,5-3 kg saman
1 kg yonca silajı
1-1,2 kg kuru yonca
1 kg buzağı büyütme yemi veriyorum
Bu rasyonu fiyatlandirirsak duve icin gunluk yem maliyetini ortalama bulmus olacagiz. Daha sonra yazacak zooteknist yada deneyimli arkadaslardan gebe ve yeni dogum yapmis hayvanlarin rasyonu gelirse onlarida fiyatlandirip ortalama bir maliyet cikarip. Limuzinin kapali alanda besleyip para kazanip kazanmiyacagini kesin olarak ortaya cikarta biliriz.

• Beğen
Tepkiler: atayyy

Esref Sekerli reygras icin tonaj ve ton maliyetini vermis. Biz bu otu silaj+saman yerine versek diyelik 6 ay boyunca yiyecegi kaba yem yerine yarisini buradan versek maliyet ne cikar ?

http://www.esrefsekerli.com.tr/video-mugla-milas-reygras-hasadi-gurkan-kaya-100291214.aspx

350 kg civarı boş limuzinler
4 kg bol taneli mısır silajı
2,5-3 kg saman
1 kg yonca silajı
1-1,2 kg kuru yonca

Misir silaji, saman, yonca silaji fve kuru yoca toplami yaklasik 9 kg. Bunun yarisini reygras versek,kuru madde bazinda, maliyeti linkte var. Ne kadar maliyet farki olur ?

Meraya salinan hayvan yagis sonrasi cikamazsa hazirdaki ot ve silajla bgeslendiginde de rasyon sallaniyor mu ?

Avrupa`dan dana aliyoruz, artik besiyi birakip danayi Italya`ya satan Fransa dedigim sistemi kullaniyorsa hata mi yapiyor, ayni durumda Iskocya ve Irlanda da var.

Herkes imkanlari ve beklentileri dogrultusunda yapar deyip birakayim.

Hocam bence onların yaptığı yanlış değilde imkanla alakalı. Bizim oralarda sizin dediğiniz ancak temmuz 10-15 lere kadar yapılır. Oralarda yağış rejimi uygun bence her daim yeşil ot yaz boyunca bulunabiliyor. Bizim oralarda 50-60 dönüm tarla var hepsi bölük bölük. Su desen sondaj vursan 250 metreden sonra çıkıyor hepsini her daim sulamanın imkanı yok.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
şarole çiftliğine gitmiştim 10 tanesi doğurmuş 60 tanesi ağır gebeydi

3,75 kg saman
2,75 kg buzağı büyütme
2 kg mısır silajı
2 kg yonca veriyordu

benim tahminim o gnler geldiğinde
3 kg saman
6-8 kg mısır silajı
2-2,5 kg yonca +yonca silajı
1-1,5 kg kesif yem

bir yılda yiyeceği+bakım +barınma 2200 tl gibi bir rakam
bu rakama buzağı kayıplarınıda eklersek %10-15 2500-2600 tl yapar
anaç kayıplarını ve makina ekipman amortismanlarını hesaba katmadık
maliyetleri dışardan alış rakamlarına göre hesap etmiştim
tek getiri buzağı

son zamanlarda kaba ve keif yemlerde artış baya var göz önüne almak lazım
aylık 350 tl mazot yeterken şuan 450 yetmez oldu bunun gibi baya artışlar var

• Beğen
ilk turu atıp yavruların erkekleri besi olarak kesime
dişiler damızlığa ve yeni doğan yavruları elinde durdurabilirsen
para kazandırır gibi deneyip göreceğiz

baktın maddi olarak zorlanıyorsun buzağıların bir kısmını satarsın

bana besi yapmaktan daha karlı gibi görünüyor sonuçta üretim var
buzağıları kendin yetiştireceğin için kalitede cabası pazar malına her kesimde 150 kg karkas farkı kesinlikle atacaktır.

• Beğen
Yani sunu diyebiliriz 7 aylik bir limuzini disaridan 6-7 bin lira gibi rakama aliyoruz. Besi yapmadan satsak bile 3500 tl gibi bir kar birakiyor. Peki bu kar marji kaliyorsa neden mera olmadan surdurulebilir degil deniliyor.
Benim fikrim su donemde en mantikli yetistiricilik bu.
Tek dezavantaji dayanma suresi uzun. Buna dayanabilen ileride iyi para kazanacaktir

• Beğen
Yani sunu diyebiliriz 7 aylik bir limuzini disaridan 6-7 bin lira gibi rakama aliyoruz. Besi yapmadan satsak bile 3500 tl gibi bir kar birakiyor. Peki bu kar marji kaliyorsa neden mera olmadan surdurulebilir degil deniliyor.
Benim fikrim su donemde en mantikli yetistiricilik bu.
Tek dezavantaji dayanma suresi uzun. Buna dayanabilen ileride iyi para kazanacaktir
Bence yıllık kaba yem, kesif yem ve et piyasasının dalgalı olmasından dolayı sürdürülebilir değil deniliyor. Çünkü sadece et satabiliyorsun. Et fiyatı ithalat falan düşüp yem pahalıya gelirse problem yaşanır.

ilk turu atıp yavruların erkekleri besi olarak kesime
dişiler damızlığa ve yeni doğan yavruları elinde durdurabilirsen
para kazandırır gibi deneyip göreceğiz

baktın maddi olarak zorlanıyorsun buzağıların bir kısmını satarsın

bana besi yapmaktan daha karlı gibi görünüyor sonuçta üretim var
buzağıları kendin yetiştireceğin için kalitede cabası pazar malına her kesimde 150 kg karkas farkı kesinlikle atacaktır.

Reygrasi misir silajini takiben ekilebilir diye dusunuyorum, bicildiginde bir muddet taze verilse gerisi balya yapilirsa iyi olabilir.

Kesime kadar beslemenin ayri maliyeti de var, paraya sikisan dana satsa geri kalani besiye ceker. Kesin maliyeti gorunce belki besi icin ayiracagi paraya birkac duve alip disi buzagilari da katip suruyi buyutur. Bu hesaplar piyasanin dana ve karkas fiyatlarina bagli. Sadece dana satmak da olur sadece karkasa calismak ta olur, kimin isine nasil geliyorsa.
Dana satan elinde kalacak silaji, yoncayi, kesim yem danelerini satabilirse uzerine koyar.

Hayirlisi neyse artik, kismetten otesi yok.

Sn.Sayan sizin sectiniz tur hangisi ?

Reygrasi misir silajini takiben ekilebilir diye dusunuyorum, bicildiginde bir muddet taze verilse gerisi balya yapilirsa iyi olabilir.

Kesime kadar beslemenin ayri maliyeti de var, paraya sikisan dana satsa geri kalani besiye ceker. Kesin maliyeti gorunce belki besi icin ayiracagi paraya birkac duve alip disi buzagilari da katip suruyi buyutur. Bu hesaplar piyasanin dana ve karkas fiyatlarina bagli. Sadece dana satmak da olur sadece karkasa calismak ta olur, kimin isine nasil geliyorsa.
Dana satan elinde kalacak silaji, yoncayi, kesim yem danelerini satabilirse uzerine koyar.

Hayirlisi neyse artik, kismetten otesi yok.

Sn.Sayan sizin sectiniz tur hangisi ?

bizim bölgede ekenler pekrandıman alamadılar
2 yıldır aklımda belki bir deneme yapabilirim bu sene
piyasaya göre maddiyata göre hareket etmek lazım hayvancılıkta
ben limuzin ırkını tercih ettim araştırmalarıma göre doğum kolaylığı daha fazla diye biliyorum şarole ırkına göre
yurt dışındakilerde limuzini daha çok seviyor bilmiyorum neden
buzağısı bile başka diyorlar doğar doğmaz 15 dk da memeye yapışır diyorlar
şarole 3 saatte memeyi bulamaz diyorlar ne kadar doğru seneye görecez hayırlısıyla inşallah

• Beğen
Bir zooteknik ile ( ekranlarda da görülen ) damızlık limuzin ırkı üretim işletmesi kuruyorum. Burdaki yorum ve soruların capslerini alarak kendisine de sorucam. Et cinsi hayvanda işletmenin teknik altyapısı da önemli bir husus. Stres her hastalığın başı. Stressiz bir idare ve bakım önemli. Stres faktörleri ;
Tohumlama
Doğum
Beslenme
Su
Sütten kesme
Başta olmak üzere tüm bu faktörleri teknik fiziki inşaalar ile yenmel yada azaltmak mümkün.
Özellikle hayvanlara müdahaleyi projelendiriyoruz. İnternet bu konuda tam bir kaynak. Özellikle temple grandin isimli hoca bu konuda nirvana. Ancak tabiki ülkemizde insan gücünün ucuz olduğunu sananlara bu yatırım gereksiz gelebilir ancak bir az kişi çalışarak en bir yılda edilen tasarrufu gözardı edemeyiz. İşletmenin bölgesi uzak olduğundan atelyede imalat ve sök tak montajlama üzerinde çalışıyoruz.
https://www.grandinlivestockhandlingsystems.com/corrals

a23e450d1b6abf5b22fd9cce682adfeb.jpg
aee929dcd6ff197e93e61fb159628fe3.jpg
06bafaf028a62443a11eb029e24c6fb3.jpg
e4ff847575f4e2f1deafc808cb6b0a37.jpg
8b2dcad9a8cacb1d37fc235668027cab.jpg