Yeni bir çiftlik için tavsiyeleriniz neler olacaktır?

arkadaslar bahsetmis oldugunuz besleme sistemleri kismen odemis tire kiraz gibi iklimi iliman gecen yerlerde uygulaniyor ornek verecek olursam sut hayvanlarini kasimdan mayisa kadar ryegrass. ile besleyip rasyondaki misir silajini oranini dusurup dusuk maliyetle sut uretebiliyoruz besi amacli yapanlarda genelde 5 6 aylik danalari 1 yasina kadar ryegras tarlasinda besleyip otve saman takviyesiyle yetiştiriyorlar

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Sayin Hasan Durmaz danalarin bir yasina kadar ryegrass ile beslendigini soylemissiniz, bunlar otlatiliyor. Yaklasik olarak kac danaya kac dekar rgrass yetiyor , ve ya 1 dana 1 yasina kadar otlatilsa ortalama nekadar ryegrass lazi ( dekar ) ? Bir yasindan sonra besiye mi cekiyorlar ?

bu değişik ırklar diğer hayvanlardan çok daha azmı yiyor.
çünkü bizim arkadaşlar bıçaklık bıraktıkları erkeklere 8 aylık olduğunda 10kg besi yemi+arpa +yonca +arti yulaf yada regras ve işkembe sağlığı falan saman vs veriyor. yazılan rasyonlar çok zayıf gibi geldi bana.
regras ilk baharda kurutmadan çok zor olduğu dönemde yatmaya başlar ilk bahar yağmurları başlamadan bir otlatma iyi oluyor üç biçim alınıyor yazın sulasanız bile yavaş gelişiyor.
ikinci bir husus 1 yaşa kadar besilik hayvanları regras tarlasında otlatsak denilmiş tarlayı kısa sürede çiğnerler beşe bile bölseniz biçindeki gibi geri kalkmaz otlatmada hayvanlar tarlayı aşırı çiğniyor tek ürünle bir yıl otlatma imkansız denilebilir.

çünkü bizim arkadaşlar bıçaklık bıraktıkları erkeklere 8 aylık olduğunda 10kg besi yemi+arpa +yonca +arti yulaf yada regras ve işkembe sağlığı falan saman vs veriyor. yazılan rasyonlar çok zayıf gibi geldi bana.
regras ilk baharda kurutmadan çok zor olduğu dönemde yatmaya başlar ilk bahar yağmurları başlamadan bir otlatma iyi oluyor üç biçim alınıyor yazın sulasanız bile yavaş gelişiyor.
ikinci bir husus 1 yaşa kadar besilik hayvanları regras tarlasında otlatsak denilmiş tarlayı kısa sürede çiğnerler beşe bile bölseniz biçindeki gibi geri kalkmaz otlatmada hayvanlar tarlayı aşırı çiğniyor tek ürünle bir yıl otlatma imkansız denilebilir.

Burda mesele kg aldırmak değil yaşam payını vermek. Kuru dönem ineği gibi damızlık besisi yapmak. Rasyon ondan zayıf.

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Burda mesele kg aldırmak değil yaşam payını vermek. Kuru dönem ineği gibi damızlık besisi yapmak. Rasyon ondan zayıf.
anladım ben bir yaşına kadar otlatma olayınıda pek mümkün görmüyorum.
regras yaz aylarında sulansa bile büyümüyor birde soğuk dönemlerde yeşile çıkmaları çok sağlıklı değil.
ikinci bir husus otlatılan yeri çok aşırı çiğniyorlar.

Bu yazdiklariniz nedeniyle reygrassin bicilip taze olarak hayvana verilmesinde israr ediyorum. Ekim, gubreleme ve sulama tarlada bolumler halinde yapilirsa bicime gelmeyi birkac gunluk fasilarla parseller haline getirmek olursa eger, bicip taze olarak veririz, kalip kurutulacak olan azalir. hayvani iceri sokmadigimiz icin urunu zedelemeyiz. Kurutup balyalarken bozulma ve dokulme riskleri olacak, az dahi olsa, bunu da azaltmis oluruz.

Elbette taze ot bicip hayvana goturmenin maliyeti olabilir ama yukarida yazili riskleri yoketmekle belki basabas gelir. Soylendigi gibi taze otu cok vermenin zarari yok, yonca kadar kalsiyum yuklememis oluyoruz, iyi bir analiz yapildiginda yasam hakkini vermek, hesaplamak mumkun. Bu anaclar icin. 7-8 ayda yeme alisip tekrardan hamile kalmis anneyi artik emmeyecek buzagilar 1 yasina kadar otla devametse maliyet dusuk kalacak ama et tutma orani gunluk 1 kg a kadar dusecek. Uretici burada uzun sure yavas beslemekle kisa surede besleyip daha fazla harcamak arasinda bir tercih yapacak, et fiyatlari, yem fiyalari falan hesaplanacak karar verilecek, belki oyle sartlar olacakki hayvani kaesime 2 ay gec goturmek daha karli olabilecek, kurbana denk gelme gibi. Bu tamamen kisinin maddi durumuna ve tercihine kalmis olacak.

Ciftlik kurulurken dana satisi hedeflenip fazla anac alinmissa ot yedirme biterken zaten satilacak ve enucuza maledilmis olacak. Kesime kadar planlanmissa artik tam besiye gecilecek. Bunlar onceden planlanmis olacak, dana satilamaz ise, fiyat bulamazsa ozaman kesime kadar gidilecek. Dana satildi ve tedbir olarak elde yem varsa satilabilir. Yani olay tamamen esnek oluyor, yetistiricinin tercihi ile degisim yapmak mumkun.

biçim olayı pek tabiki mümkün fakat üç ay gibi bir süre bunu yapmanız mümkün mart nisan ayları yoğun yağış nedeniyle tarlaya girmek mümkün olmuyor.
regras tam sezon faydalanması zor bir bitki en iyi gelişimi gösterdiği dönem tarlaya girilemeyen ilk bahar yağmurları bu yüzden bu bitkiye çok fazla bel bağlamak doğru olmaz vurgulamak istediğim rasyonlara çok yoğun yazılıyor ama yonca gibi tam sezon sağlıklı ürün almak geliştiği dönemin kısa oluşu ve yağış mevsimine gelmesinden zor.

Internetim ve bilgisayar bana eziyet ediyor, orada tek fotograf acilmisti, simdi girdim birsuru var. Sundurmayi depo ve yem yolu yapmislar, hayvanlar icin vaska ne var gorecegiz bakalim.

Sayin Hasan Durmaz danalarin bir yasina kadar ryegrass ile beslendigini soylemissiniz, bunlar otlatiliyor. Yaklasik olarak kac danaya kac dekar rgrass yetiyor , ve ya 1 dana 1 yasina kadar otlatilsa ortalama nekadar ryegrass lazi ( dekar ) ? Bir yasindan sonra besiye mi cekiyorlar ?
bizim burda ort 2 3 dekar arazi yeterli olur cunku iklimin iliman olmasi otun buyumesinde onemli bi faktor kisin sert geçtiği yerde arazi miktarini artirmak gerekir