Büyükbaş ve küçükbaş besi karlılık karşılaştırması

Hocam ben kendi sektörümde edindiğim tecrübe der ; " işi kuralına göre yaparsan para kazanırsın". Biz de (genelleme yapıyorum) az emek çok kazanma düşüncesi hakim olduğundan Bu işin doğasına aykırı etmek değil, koyun içeride olmazsa olmuyordur zorlamanın anlamı yok. Kişi kendisini işe gidiyormuş gibi sabah 7 de hayvanları meraya çıkaracak akşam 7 de ahıra sokacak. Şu anda başkasının işinde herkes böyle çalışıyor. Başkasının işinde sabah 6-7 de kalkmak zorumuza gitmiyorsa kendi işimizi yaparken neden zorumuza gidiyor. Başkasının işinde çalışırken her türlü zorluğa, mobbing e katlanıyoruz. İş kendi hayvanınıza gelince mi zor oluyor. Ayrıca sürü çoğaldığın da durum müsait olduğunda çoban tutarsın. Tabi ki iş hayvanı merada otlatmakla olmuyor. Ama gördüğüm ve okuduğum kadarı ile genelde iş çoban da düğümleniyor..
Katılıyorum haklısın öyle olmalı zaten babam ve 19 yaşındaki kardeşim yapacak bu işi ben finansal ve araştırma işini üstleneceğim babamda eskiden bu işi çok yapmış durumda şuan 10 metreye 9 metre bir ahırımız var kapalı bağlı sistem büyükbaş hayvancılık yapmaya çalışıyoruz 7 inek 3 buzak var en karlısı hangisi olacaksa onu yapalım derdindeyim

Gelişmeleri paylaşırsanız iyi olur bu işe girmek isteyenlenler için yol gösteri olur
Öncelikle iyi bir araştırma yapmam gerekiyor malğmunuz ha diyincede büyükbaştan kğçükbaş işine geçiş olmuyor zaman gösterecek ama başlarsam kesinlikle tüm detaylarıyla paylaşacağım şuan benim ihtiyacım olana başka insanlarda ihtiyaç duyabilir birilerine yol gösterebilirsemde bundan memnuniyet duyarım çokta mutlu eder bu beni

Kürşat bey kolay gelsin ahırı yarı açık besiye çevirip büyükbasla devam ederseniz daha iyi olurgibi.bagli sistem hayvanlar için sıkıntı.bakimi daha zor.gebe düve,yeni doğmuş inek almayı düşündüğünüzmü yavrusu yanında . sütü değerlendirirsin ,yavrular büyür

Kürşat bey kolay gelsin ahırı yarı açık besiye çevirip büyükbasla devam ederseniz daha iyi olurgibi.bagli sistem hayvanlar için sıkıntı.bakimi daha zor.gebe düve,yeni doğmuş inek almayı düşündüğünüzmü yavrusu yanında . sütü değerlendirirsin ,yavrular büyür
Memleket erzurum adil bey yarı açık sıkıntı olmazmı birde burada süt çok çok ucuz o yüzden süt hayvancılığı kar etmiyor mecbur sür işi yapmıyoruz ve zaten hayvanlarımızında geni yüksek süt verimine elverişli değil sadece buzaklarına yetiyor

Bagsiz sistem en iyisi fakat ön yargilar, kırmak Zor
Tamam önyargıları kıralım dedik iki sene önce bir ahır yaptık kapalı 20 büyükbaş hayvanlık bağlı şeklinde şimdi nasıl yapmalı dediğin sistem için ahırın bir tarafını yıkıp ona göre mi dizayn etmeli ettik diyelim bu kapasitede kaç hayvan sığar ve kışın -30 derecelerde bu hayvanlar üşümezmi ?

Alıştıktan sonra üşümez,ahırın etrafı müsaitse güneşten, yağmurdan ve kârdan hâkim rüzgar tarafına üstü kapalı önüne yem koyabilecek bir yer yapabilirsin.cani isteyen içerde yatar,canım isteyen yarı açık yerde.3 tane buzak var diyorsun.onlari dışarı denemek için böyle yapabilirsiniz.buzak serbest şekilde daha güzel büyüyor.hayvalarin güneşe temiz havaya ihtiyacı var

Alıştıktan sonra üşümez,ahırın etrafı müsaitse güneşten, yağmurdan ve kârdan hâkim rüzgar tarafına üstü kapalı önüne yem koyabilecek bir yer yapabilirsin.cani isteyen içerde yatar,canım isteyen yarı açık yerde.3 tane buzak var diyorsun.onlari dışarı denemek için böyle yapabilirsiniz.buzak serbest şekilde daha güzel büyüyor.hayvalarin güneşe temiz havaya ihtiyacı var
Bilemiyorum bunu yapsak memlekette deli gözüyle bakarlar bize bu soğukta hayvanları üşütecek diye :)

Bilemiyorum bunu yapsak memlekette deli gözüyle bakarlar bize bu soğukta hayvanları üşütecek diye :)
Ustam söylediklerim tuhaf gelebilir ama inekler 15 derece üzeri sicakliklari sevmezler.
Soğuk iklimde mastitis Vs gibi hastalıklar daha az olur.
Soğuk iklimde besi hayvanları daha erken gelişim gösterir.
İnekler Ve koyunlar özellikle koyunlar soğuktan çok sıcaktan etkilenir kapalı ahirdan çok temiz havaya ihtiyaç duyarlar Bu hayvanları en çok hasta eden ciğer hastalıkları.

Ustam söylediklerim tuhaf gelebilir ama inekler 15 derece üzeri sicakliklari sevmezler.
Soğuk iklimde mastitis Vs gibi hastalıklar daha az olur.
Soğuk iklimde besi hayvanları daha erken gelişim gösterir.
İnekler Ve koyunlar özellikle koyunlar soğuktan çok sıcaktan etkilenir kapalı ahirdan çok temiz havaya ihtiyaç duyarlar Bu hayvanları en çok hasta eden ciğer hastalıkları.
Peki diyelim ki bu kapalı ahırı açık hale getirdik nasıl ve ne şekilde yapacağız mesela içerdeki bölümdeki hayvanlar patok patok mu ayrılmalı o patoktaki hayvanların pisliği ne şekilde temizlenir üstü kapalı üç tarafı kapalı olacak tek tarafı açık mı olacak nasıl olacak açıkta duran hayvanlar birbirlerine zarar vermezler mi 60 metrekare bir yeri basıl açık ahıra çeviririz falan filan bir çok soru geliyor aklıma cevap verebilir misiniz

Peki diyelim ki bu kapalı ahırı açık hale getirdik nasıl ve ne şekilde yapacağız mesela içerdeki bölümdeki hayvanlar patok patok mu ayrılmalı o patoktaki hayvanların pisliği ne şekilde temizlenir üstü kapalı üç tarafı kapalı olacak tek tarafı açık mı olacak nasıl olacak açıkta duran hayvanlar birbirlerine zarar vermezler mi 60 metrekare bir yeri basıl açık ahıra çeviririz falan filan bir çok soru geliyor aklıma cevap verebilir misiniz
Yer kısıtlı olunca açık sistem yapmak mümkün degil.

• Beğen
Tepkiler: Kürşat
Konuyu hortlatmak istemem ama, naptın kardeşim sen hayvan işini, bende bayadır kararsızım küçükbaş ve büyükbaş arasında kaldım, bende de kapalı bağlı sistem verimsiz inek var, yarı açık sistemde büyükbaşa devam mı etsem, yoksa sıfırdan küçükbaş mı yapsam bilemedim

Konuyu hortlatmak istemem ama, naptın kardeşim sen hayvan işini, bende bayadır kararsızım küçükbaş ve büyükbaş arasında kaldım, bende de kapalı bağlı sistem verimsiz inek var, yarı açık sistemde büyükbaşa devam mı etsem, yoksa sıfırdan küçükbaş mı yapsam bilemedim
Köydeysen ve yer var ise mecrada iyiyse bence küçükbaş çok güzel

Ben karar verdim küçükbaş a cevirecegim ama suan buyuk bas para etmediği icin nisan mayıs abi içerisinde buyukbaslari satıp küçükbaş alacağım o zamana kadar da fizibilite calismalarim araştırmalarım devam edecek

Çok kısa süredir küçükbaş yapıyorum . Anaç olarak tutmaya karar verdiğim hayvan sayısı mevcudum 25-26 , şu ana kadar alıp sattığım ve satmaya karar verdiğim hayvan sayısı bunların 3 katı . 20 koyun alır direkt makina gibi kuzu basmaya başlarım diye düşünme bence . Damizlikcilarda fiyatlar uçuk , şu anda 300-350 eurodan alım-satımı yapılan İl de France 2 yıl sonra kaç paraya düşer bilinmez . Piyasadan hayvan alsan kimse iyi hayvanını satmak istemiyor ... Üst üste alıp hayvanı ben elemine ediyorum kalacak ve gidecek olanları ... En sonunda güzel koyun buldum dedim birinden ; aldım geldim . Hayvanlarda zeytin kemirme alışkanlığı varmış ... Mahfettiler padok içindeki ağaçlarımı 😊 Nacizane düşüncem , büyükbaştan anlıyorsan besiye çekilebilecek hayvanı satın alıp besisini yapmak daha garantili bir yöntem kısa ve orta vade için ... Damızlık sıkıntılı senelerce seleksiyon yapamayacaksan ... 5 yıl önce Romanov herkesin dilindeydi , baktılar 4 kuzu ama kuzular kedi yavrusu kadar , hayvan et tutmuyor , yavruya yetemiyor kaçan kaçana ... İsmail Abinin dediği gibi İl de France iri hayvan boğazı ile baş olunur mu kapalı bakarken bilinmez , ikizlik oranı literatürde ,1.10 geçiyor bu arada . 10 koyun - 11 kuzu yani ...

Çok kısa süredir küçükbaş yapıyorum . Anaç olarak tutmaya karar verdiğim hayvan sayısı mevcudum 25-26 , şu ana kadar alıp sattığım ve satmaya karar verdiğim hayvan sayısı bunların 3 katı . 20 koyun alır direkt makina gibi kuzu basmaya başlarım diye düşünme bence . Damizlikcilarda fiyatlar uçuk , şu anda 300-350 eurodan alım-satımı yapılan İl de France 2 yıl sonra kaç paraya düşer bilinmez . Piyasadan hayvan alsan kimse iyi hayvanını satmak istemiyor ... Üst üste alıp hayvanı ben elemine ediyorum kalacak ve gidecek olanları ... En sonunda güzel koyun buldum dedim birinden ; aldım geldim . Hayvanlarda zeytin kemirme alışkanlığı varmış ... Mahfettiler padok içindeki ağaçlarımı [emoji4] Nacizane düşüncem , büyükbaştan anlıyorsan besiye çekilebilecek hayvanı satın alıp besisini yapmak daha garantili bir yöntem kısa ve orta vade için ... Damızlık sıkıntılı senelerce seleksiyon yapamayacaksan ... 5 yıl önce Romanov herkesin dilindeydi , baktılar 4 kuzu ama kuzular kedi yavrusu kadar , hayvan et tutmuyor , yavruya yetemiyor kaçan kaçana ... İsmail Abinin dediği gibi İl de France iri hayvan boğazı ile baş olunur mu kapalı bakarken bilinmez , ikizlik oranı literatürde ,1.10 geçiyor bu arada . 10 koyun - 11 kuzu yani ...
Ben ha daha buyukbas besi işinin para kazandirmadigi görüşündeyim buyukbasta suan sadece süt işi para yapar kanimca ben nisan ayında koyun almaya karar verdim