Merak Edilen Konu Kapalı Sistem Koyunculuk Gerçekleşen Maliyetler ve Deneyimlerim Hk.

Canlı hayvandan soğudum , 365 gün iki öğün bak karşılığını alama , ben kimin hamalıyım, sütçününmü , kasabınmı , yemcinin mi , küçük işletme bitmiştir hayırlı olsun, Allah sadece hayvancılıktan geçimini sağlayan çiftçş arkadaşlara yardım etsin , ben çıkmaya çalışıyorum, dahada davosa gitmem.(büyükbaş)

Canlı hayvandan soğudum , 365 gün iki öğün bak karşılığını alama , ben kimin hamalıyım, sütçününmü , kasabınmı , yemcinin mi , küçük işletme bitmiştir hayırlı olsun, Allah sadece hayvancılıktan geçimini sağlayan çiftçş arkadaşlara yardım etsin , ben çıkmaya çalışıyorum, dahada davosa gitmem.(büyükbaş)
al bendede okadar abi 2 yıl önce büyük merakla başladığımız büyükbaş hayvancılığı bitirme noktasına geldik ki koyunculuk kararı aldık büyükbaşın derdi hiç bitmiyor holstein bakıyoruz mecbur sütten para kazanalım diye döl tutma oranı çok düşük simental baksak kendini yiyiyor bu yüzden küçükbaş iyi gibi görünüyor bakalım

Şimdi besleme üzerine konuşurken birkaç hayvanın farklı dönemlerde çekilmiş fotoğraflarını atayım.
Hiç meraya cikmadiklari dönemde.
18 litre oluyor sanırım Yağ tenekesi tıka başa dolu slaj.
3 litre yoğurt kovası ile arpa.
Eğer koyunlar yakın gebe ise bunun yarısı arpa yarısı süt yemi.
Yinede 3litre Kova ole.
Yonca balyasinin Beste biri kadar yonca.
Karaçim(reygras) balyasinin Beste biri kadar karaçim.
Yemlemeyide gün doğarken ve gün batarken yaparsanız iyi olur.
Bu ölçü 8 koyun için.
Sabah akşam aynı.
Her fırsatta mümkün olduguncada meraya.Ekli dosyayı görüntüle 43172Ekli dosyayı görüntüle 43173Ekli dosyayı görüntüle 43174Ekli dosyayı görüntüle 43175
maşallah maşallah çok güzeller şimdi ben 50 koyun için 2 yem çuvalı silaj ve saman karışımı ayırıyorum yem karmadan. pancar küspesi gelince ona geçicem

al bendede okadar abi 2 yıl önce büyük merakla başladığımız büyükbaş hayvancılığı bitirme noktasına geldik ki koyunculuk kararı aldık büyükbaşın derdi hiç bitmiyor holstein bakıyoruz mecbur sütten para kazanalım diye döl tutma oranı çok düşük simental baksak kendini yiyiyor bu yüzden küçükbaş iyi gibi görünüyor bakalım
Şu anda küçük başa büyük bi rabet var, satış nasıl olacak bilemiyorum, emek yoğun bir iş, masa başı hesap yapıp küçük başa giren insanlar var bunlar çiftçi değil, koyun işi yazın yayla, kışın mera gerek kapalı ahırda randıman alacağını sanmam bu şekilde para kazanılabilir ancak, çoban bile deli para , yem zaten uçuk bu ara yine zam gelecek yemlere etse aynı para nasıl çıkılacak içinden , yayla meta gezerek başka türlü para kazanmaz benim görüşüm.

Bunlarda benden olsun dişi karaman toklular.Damızlık gitmezlerse 15 gün sonra bıçağa gidecekler
IMG-20191208-WA0015.jpg
IMG-20191208-WA0011.jpg

Koyunculuk yapan arkadaşım var.Silajin çok zarar verdiğini bu yüzden bıraktıklarını söyledi.
Buraya bakarsanız gebeliğin 15.haftasına kadar 1.5 kg çayır otunun yeterli geldiğini söylüyorlar.
Baskan arkadasinla konusurmusun slaj ile beslemenin koyunlara ne gibi zarari olmus sorabilir misin ben 40gundur gunluk 1.5kg slaj veriyorum nasil sikintilar yasayacagimi bilirsem onlemimi alirim

Bereketli olsun , kaç adet damızlık olacak hayvan var, kaç lira istiyorsun , veteriner arkadaşım var, alım yapabilir, fiat bilgisi verirsen , sorarım birde hayvanlar kaç aylık, hepsi karamanmı
Sağolun.100 adet damızlık var hepsi karaman.45-50kg arası gelir.Ete versem şuan 950 tl toplar.Damizlık almak isteyen olursa aynı paraya vercem satılmazsa kesime gider.

Baskan arkadasinla konusurmusun slaj ile beslemenin koyunlara ne gibi zarari olmus sorabilir misin ben 40gundur gunluk 1.5kg slaj veriyorum nasil sikintilar yasayacagimi bilirsem onlemimi alirim
benim bildiğim kadarıyla silajda gizli küf olayı çok oluyor bunun önlemini ben toksin bağlayıcı toz ile alıyorum küf yavru atmalara ve zehirlenmelere sebep oluyor diye biliyorum

Mide ve ciğerde büyük tahribata yol açmış.Bir sürü hayvan ölmüş.1.5 kg fazlamı azmi bilmiyorum ama biraz azaltıp yerine çayır,yonca verseniz bence daha iyi olur.

Slaj katkisinda sindirim sistemi bozukluklarina ve karaciger rahatsizliklarina karsi korur yaziyordu acabs faydasi olurmu yoksa reklam mi
abi küfü hiç bir zaman önleyemezsin hava aldığı an küf yapmaya başlar benim düveler bir ara çiti kırıp kaçmıştılar silajların üstünde gezmişler çok güzel :D sonrasında zaten dikiş tutmuyor. ama ne olursa olsun vermemek en iyisi galiba

Slaj katkisinda sindirim sistemi bozukluklarina ve karaciger rahatsizliklarina karsi korur yaziyordu acabs faydasi olurmu yoksa reklam mi
İllaki faydası olur.Fakat 1.5 kg mısır silajı 50 kg lık bir koyunun enerji ve protein ihtiyacını karşılamaz.Kuru maddesi çok düşüktür(%30 civarı).Bence başka ilave yemlerde kullanın.Yonca,çayır otu,yem bezelyesi güzel olur.Hatta mümkün olduğunca silajı azaltin.2.5-3 kg mısır silajı 1 kg kadar yoncaya eşdeğer olması lazım.Kıraç tarlanız varsa yem bezelyesi yetistirebilirsniz.Gayet besleyici,güzel bir kaba yemdir.

• Beğen
Tepkiler: soner2222

İllaki faydası olur.Fakat 1.5 kg mısır silajı 50 kg lık bir koyunun enerji ve protein ihtiyacını karşılamaz.Kuru maddesi çok düşüktür(%30 civarı).Bence başka ilave yemlerde kullanın.Yonca,çayır otu,yem bezelyesi güzel olur.Hatta mümkün olduğunca silajı azaltin.2.5-3 kg mısır silajı 1 kg kadar yoncaya eşdeğer olması lazım.Kıraç tarlanız varsa yem bezelyesi yetistirebilirsniz.Gayet besleyici,güzel bir kaba yemdir.
Başkan ben koyunculugu hobi olarak yapiyorum 20 kadar anac koyunum var gunluk 1.5kg misir slajinin yaninda 270gram saman 400gram buğday 14protein 400gram 27 protein aycicek kuspesi veriyorum sence nasıl obez olup kuzulamada problem de yasamak istemiyorum ? Yem bezelyesi isine gelince krac tarlada olurmu ? bir arkadasimda çok tohum vardi 6tl ye satiyordu kiracta olmaz diye almadim 50dekar kadar çok zayıf arazim vardi yulaf ve tirtikale ektim

Başkan ben koyunculugu hobi olarak yapiyorum 20 kadar anac koyunum var gunluk 1.5kg misir slajinin yaninda 270gram saman 400gram buğday 14protein 400gram 27 protein aycicek kuspesi veriyorum sence nasıl obez olup kuzulamada problem de yasamak istemiyorum ? Yem bezelyesi isine gelince krac tarlada olurmu ? bir arkadasimda çok tohum vardi 6tl ye satiyordu kiracta olmaz diye almadim 50dekar kadar çok zayıf arazim vardi yulaf ve tirtikale ektim
Ben zootekni dersi almış olsamda zooteknist değilim başta bunu söyleyim.Amacım yaptığınız besleme yanlış ise doğruya yönlendirmektir.Bu yüzden bir zooteknisten yardım alırsanız daha iyi besleme yapmış olursunuz.
Bu sununun 42.sayfasında bu cümle yer alıyor: Orta cüsseli (60 kg) bir koyunun kuru dönemdeki günlük ham protein ihtiyacı 90-100 g ve enerji ihtiyacı 2220 kcal ME’dir. Bu ihtiyaçlar 1 kg saman + 700 g kesif yemle yada 1 kg baklagil samanı + 500 g arpa ile karşılanır.Bu slaytı incelemenizi tavsiye ederim.Bence silaj bittikten sonra bezelye,fiğ,yoncaya dönmeniz daha güzel olur.Hayvanın midesi bu tür otlardan yararlanabilmesi için yaratılmış.Bunu kullanmadığınızda mide doğasına uygun çalışmadığı için arazlar olabilir.1.5 silaj yerine 500 gram bu ürünlerden vermek bence daha uygun olur(1.5 kg silaj=500 gram kuru ot).55.sayfada ise kışın ağılda besleme yapmak için 500 gram kuru ot+750 gram saman+800 gram kesif yem tavsiye edilmiş.Kışın soğuktan dolayı enerji tüketimi fazla olduğu için enerji değeri yüksek karışım bu yüzden tavsiye edilmiştir diye düşünüyorum.Şuan için sanki birazcık fazla yem veriyorsunuz gibime geliyor.Buğdayı 200 gram düşürürseniz iyi olur.Bunlar benim düşüncemdir.