Merak Edilen Konu Kapalı Sistem Koyunculuk Gerçekleşen Maliyetler ve Deneyimlerim Hk.

maşallah sallı hayvan önden fotosu yok mu ve kaç yaşında
Ustam bunu atabildim ayakta olanları boyut büyük diye site izin vermiyor.
Aldığım abi iki sezon salmış ufak toklu salacak bir bir abi değil gibime geldi.
3 ola 4 arası vardır yaşı net bilmiyorum.
IMG_20200209_135538.jpg

Usta bu koyun işine yeni girdik bizde baya baya kârlı bir iş bizde evde bakıyoruz tek problemimiz şu an havalandırma koyunun nemi su yapıyor geri hayvanın üzerine geliyor geri kalan şeyler dört dörtlük yem vs bol
Piyasada terlemeyi önlemesi için satılan keçeler var kardeşim ama üzerinde bakteri üremesi ve hava kalitesini tamamiyle bozması çok muhtemel bu malzemenin ... Benim tavsiyem eğer mümkünse çatı mahyası yapılması , olmuyorsa kiriş altlarına menfez başlukları yapılarakta büyük oranda çözülebilir sorun . Terlemeye sebep olan sıcak hava ... Asıl çözüm bulunması gerekende sıcak havanın tahliyesi yani keçe geçici ve sağlıksız bir çözüm olur ...

merhaba koyunlara beslediğim rasyon şu şekilde

0,7kg saman
1,4kg pancar posası
1kg mısır silajı
850gr arpa buğday ve atk karışımı
bunlar tamamı yem karmada karışarak çıkıyor

ve ekstra olarak 600gr kadarda yulaf otu
eksik veya fazla var mı ?
Selamlar Osman ,

Kapalı hayvancılık yapan ve tecrübesi az bir arkadaşınım biliyorsun . Daha tecrübeli arkadaşlarımında yanıtlarını merakla takip edicem mutlaka ama bence aşırı yemleme yapıyorsun . 100-110 kg. bir koyun için bu rasyon yazılabilir belki ... Üstadlardan yorum bekliyorum ; özellikle 1.4 kg pancar posası karaciğer sağlığını bozabilir mi uzun süre devam edilirse ? 1 kg mısır silajı gerekli midir ? şart mıdır ? belki samanı yumuşatmak için daha az oranlarda pancar ve silaj kullanılabilir ... Benim fikrim silaj kendi üretimin değilse yada elinde eritmek istediğin bir stok yoksa hiç kullanmaman , hatta bir adım daha ileri gidip yaşadığım bazı sorunlara dayandırarak dane mısırı bile çok dikkatli kullanmak gerektiğini düşünüyorum koyunda ... Şu ana kadar ATK-PTK kullanmadım ama yağlı tohumların hepsinde bu dikkat gerekiyor olabilir ...

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi
Köyün ıskartası koyunlarımız %150 kuzu ortalaması ile doğumlara devam ediyor ... Bahsettiğim kıvırcık koçtan ( finodan hallice bakmayın koç dediğime ) doğum yapan bir toklumu kaybediyordum neredeyse ( toklulara doğumu küçük olan koç koymanın önemini gözümle gördüm ) , hayvanın başında olmasaydım belki kaybedecektik güzelim tokluyu ... Doğu Friz kuzular 10-15 günlükken o boyda ve salda oluyor ancak ... Bu aralar fırsat bulamadım pek yazmaya forumda ama ne zamandır aklımda benim koç iç parazit uygulaması yaparken 10-15 metre yüzüstü sürüdü beni yerde :) o inat ben inat :) yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem boyun kilitli bir sıra yemliği lüks görmesinler , yada aşı koridoru oluşturmayı ... Temel ihtiyaçmış :)

• Beğen
Tepkiler: osmanakalan22
Selamlar Osman ,

Kapalı hayvancılık yapan ve tecrübesi az bir arkadaşınım biliyorsun . Daha tecrübeli arkadaşlarımında yanıtlarını merakla takip edicem mutlaka ama bence aşırı yemleme yapıyorsun . 100-110 kg. bir koyun için bu rasyon yazılabilir belki ... Üstadlardan yorum bekliyorum ; özellikle 1.4 kg pancar posası karaciğer sağlığını bozabilir mi uzun süre devam edilirse ? 1 kg mısır silajı gerekli midir ? şart mıdır ? belki samanı yumuşatmak için daha az oranlarda pancar ve silaj kullanılabilir ... Benim fikrim silaj kendi üretimin değilse yada elinde eritmek istediğin bir stok yoksa hiç kullanmaman , hatta bir adım daha ileri gidip yaşadığım bazı sorunlara dayandırarak dane mısırı bile çok dikkatli kullanmak gerektiğini düşünüyorum koyunda ... Şu ana kadar ATK-PTK kullanmadım ama yağlı tohumların hepsinde bu dikkat gerekiyor olabilir ...
işte bizde yeni olduğumuzdan çok bilmiyoruz işi koyun inek gibi değil doyma hissiyatı yok :D

Köyün ıskartası koyunlarımız %150 kuzu ortalaması ile doğumlara devam ediyor ... Bahsettiğim kıvırcık koçtan ( finodan hallice bakmayın koç dediğime ) doğum yapan bir toklumu kaybediyordum neredeyse ( toklulara doğumu küçük olan koç koymanın önemini gözümle gördüm ) , hayvanın başında olmasaydım belki kaybedecektik güzelim tokluyu ... Doğu Friz kuzular 10-15 günlükken o boyda ve salda oluyor ancak ... Bu aralar fırsat bulamadım pek yazmaya forumda ama ne zamandır aklımda benim koç iç parazit uygulaması yaparken 10-15 metre yüzüstü sürüdü beni yerde :) o inat ben inat :) yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem boyun kilitli bir sıra yemliği lüks görmesinler , yada aşı koridoru oluşturmayı ... Temel ihtiyaçmış :)
Usta bir süre sonra nasıl tutman gerektiğini öğrenirsin doğru şekilde tutmaya alışınca 100kg koçu 50kg bir insan kontrol edebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Müjdat ÇOBAN

Teşekkür ederim.
Beside küçükbas yok şuan aldığımız kesime gidiyor.
Besiye yozgattan dana toplamaya başladık.
Bol bereketli olsun inşallah kardeşim , Allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın ! Benimde bitirmem gereken birkaç iş kaldı , sonrasında açık padoğun bi köşesine kuzu besihanesi yapıcam . Sevdim ben bu işi :)

Bol bereketli olsun inşallah kardeşim , Allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın ! Benimde bitirmem gereken birkaç iş kaldı , sonrasında açık padoğun bi köşesine kuzu besihanesi yapıcam . Sevdim ben bu işi :)
Sagol abi.Seninde Bereketli olur insallah [emoji4]

Bugünün bereketi [emoji4]
IMG-20200216-WA0016.jpg