Narenciye balı üreticileri sezondan memnun değil

Narenciye balı üreticileri sezondan memnun değil
03 Mayıs 2013 Cuma 13:00

Türkiye ' de narenciye balı üretiminin önemli bölümünün yapıldığı Kumluca ve yöresinde üreticiler, sezonun kısa sürmesinden dolayı istedikleri rekolteyi elde edemedi.

ANTALYA - Türkiye ' de narenciye balı üretiminin önemli bölümünün yapıldığı Kumluca ve yöresinde üreticiler, bu yıl bal hasadının istedikleri oranda olmadığını belirtti.

Kumluca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adem Aydın, Kumluca ve yöresinin arı üreticileri için özellikle kış aylarında önemli bir bölge olduğunu söyledi.

Arılarını kışın canlı tutmak ve erken baharla bal elde etmek isteyen üreticilerin bölgeyi tercih ettiklerini ifade eden Aydın, gezginci arıcıların bölgeye geliş ve gidişlerinin müdürlük tarafından kayıt altında tutulduğunu anlattı.

İlçede 82 bal üreticisinin 8 bin 250 adet kovanı bulunduğunu belirten Aydın, 'Bunun dışında her yıl ilçemize kış aylarını geçirmek üzere Türkiye ' nin farklı bölgelerinden arıcılar gelir. Çünkü yöremizde kış ılık geçmekte, erken gelen baharla narenciye çiçeği balı üretilebilmektedir. Bu yıl dışarıdan gelen 180 gezginci arıcı, 33 bin 733 kovanla kışı yörede geçirdi' dedi.

Aydın, bu yıl havaların çok erken ısınması nedeniyle sezonun biraz kısa geçtiğini, bundan dolayı arıcıların istedikleri rekolteyi elde edemediklerini kaydetti.

Kumluca ' ya Ordu ' dan gelen bal üreticisi Aslan Vural ise 25 yıldan bu yana narenciye balı üretmek için ilçeye geldiğini ifade ederek, bu yıl bal üretim sezonunun önceki yıllara göre kısa sürdüğünü, bundan dolayı istedikleri miktarda bal üretemediklerini söyledi.

Her yıl kasım ayından itibaren arılarını Kumluca ve çevresindeki yerlere getirerek 6 ay kaldıklarını anlatan Vural, 'Her yıl Akdeniz bölgesine narenciye balı üretmek için geliyoruz. Bu bölge, diğer bölgelere göre kışın daha ılıman geçer ve erken baharla arılar daha canlı olur. Narenciye balı bu dönemde doğada başka çiçek olmadığı için katkısız ve saftır. Bu yıl hava erken ısınınca çiçekler çabuk soldu. Bundan dolayı istediğimiz verimi alamadık' diye konuştu.

Narenciye balının kokusu ve tadının diğer bal türlerine göre daha hafif olduğunu dile getiren Vural, uzun konaklama süresi ve elde edilen balın başka bölgelerde yapılamaması nedeniyle Kumluca ve yöresini tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan ilçede geçen yıl 400 ton dolayınca narenciye balı üretildiği, bu yıl ise üretimin yüzde 30 düşmesinin beklendiği öğrenildi.
 

Benzer Konular