Toprak Analizi Yaptım Nasıl Islah Etmeliyim?

Merhaba,

0-20 cm ve 20-40 cm derinliğinde toprak analizi yaptırdım. Özellikle meyve ağacı ağırlıklı toprak ıslahı yapmak istiyorum. Neler yapmamız faydalı olur? Teşekkür ederim.

667009d1521529685-0-20cm.jpg20-40cm.jpg

Meyve ağacı yetiştireceksiniz numuneyi daha derinden almanız daha doğru olur.Yüzde 50 ye yakın kireç içerikli toprağınız var.Topraginizin daha derinlerinde sadece kireç tabakasının bulunduğu bir tabaka olabilir.Ağaç kökleri bu tabakayı geçemez.Böyle bir tabaka varmı yokmu diye kontrol etmenizde fayda var.Topraginizin rengi nasıl?

Alt taraflara doğru kireç miktarı azalıyor. Numuneyi verdiğim yer bu derinliklerde istediği için bu şekilde verdim. Toprağın rengini fikir vermesi açısından fotoğraf yükledim. Kükürt tavsiye edenler oldu. Ancak kükürt diğer minerallere zarar verdiğini söylüyorlar.

20180324_115848.jpg

Alt taraflara doğru kireç miktarı azalıyor. Numuneyi verdiğim yer bu derinliklerde istediği için bu şekilde verdim. Toprağın rengini fikir vermesi açısından fotoğraf yükledim. Kükürt tavsiye edenler oldu. Ancak kükürt diğer minerallere zarar verdiğini söylüyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 25778

Kirci çözmek için kükürt atılır kükür atmam diosanız sıvı toprak kirci çözücüler var agaçları sularken ondan atabilirsin

Ekli dosyayı görüntüle 25778
Ph çok fazla değil.Bence ph düşürmek için çok fazla çaba sarfetmeyin.Ağaç kökleri derinlere gidecektir.Siz en fazla yüzeysel olarak ph düşürebilirsiniz.Derinlere çok fazla mudahele edemezsiniz.Makro ve mikro elementler içinde size sıkıntı yaratabilme ihtimali olan tek minarel fosfor gözüküyor.Toprağınızın kireç içeriği yuksek olduğundan fosfor alınımı sekteye uğrayabilir.Tabi kireçli topraklarda mikro element eksikliğide çok görünür.Mikro element ihtiyacı minumum olduğu için eksiklik belirtileri görülmeden yapraktan EDTA ile șelatlanmıș kaliteli bir mikro element gübresi verirseniz ihtiyacı karşılarsınız.Magnezyum ve potasyumun alınımı bazik karekterli topraklarda iyi olduğu için bu minarellerde sıkıntı yaşamazsınız.Azot yıkabilir olduğu için azotlu gübre kullanmanız gerekir.Toprağa organik madde muhtevası olan ürünler verirseniz fosfordada pek sıkıntı olmayabilir.Hayvan gübresini veya hümik asit devamlı kullanabilirsiniz