Yeni bir çiftlik için tavsiyeleriniz neler olacaktır?

Bakın ben besiciyim, Holsteinda besledim, simentalde, montofonda ve bu ırkların kırmalarını da. 2 senedir de sadece ithal dana besliyorum. Siz hiç hayvan beslediniz mi bilmiyorum ama beslememiş gibi gözüküyorsunuz eger simentalide 550 kg kestiridiyseniz heralde para kazanamadığınızdan işi kapatmışınızdır. Verdiğiniz bilgi internetteki eski (1970-1980)birkaç makaledeki bilgi ve günümüzle hiçbir alakası yok. Araştırın tabiki ama bu işi yapan ve para kazanan kişilerin bilgilerini de görmezden gelmeyin. Simental için idel kesim ağırlığı 650 kg dır. Holstein içinse 550-600 arasıdır.
Tamam sen 600 kg kestirin benim amcam besledi Simental test ettik gördük 530 kğ a kadar hızlı bir şekilde etlendi kilo aldı ondan sonra aynı yem miktarında 200 gram daha az et tuttu her şeyi ölçerek verdik hatta esref şekerlinin bir videosunda bahsediyor 550 kğ dan sonra verim düşüyor ve maksimum verim alınamıyor 550 kğ dan sonra kestirin yoksa cebinize zarar verir o videoyu bulabilirsem atayım

• Beğen
Tepkiler: meraklibiracemi
Tamam sen 600 kg kestirin benim amcam besledi Simental test ettik gördük 530 kğ a kadar hızlı bir şekilde etlendi kilo aldı ondan sonra aynı yem miktarında 200 gram daha az et tuttu her şeyi ölçerek verdik hatta esref şekerlinin bir videosunda bahsediyor 550 kğ dan sonra verim düşüyor ve maksimum verim alınamıyor 550 kğ dan sonra kestirin yoksa cebinize zarar verir o videoyu bulabilirsem atayım
Abi besi isinde benim bildigim verim ve tuketim ters orantilidir. Once mal ufakken az yem yiyip çok kilo alirken bu git gide cok yiyip az agirlasmaya dogru gidiyor. Ama ben besici olsam her ay tartarim her ay yedirdigimi de not ederim eger kurtariyorsa beslemeye devam ederim (yaglanma yoksa) cunku abi ben malımı kestirsem yerine yeni mal almak istesem besi materyalleri cok pahali o yuzden kurtardigi muddetce malı tam doldurmak en iyisi. Hatam varsa duzeltin

Burada dikkat edilmesi gereken ne kadarlık yem vermişsin ne kadarlık et yapmış.Piyasadaki kesim fiyatı nedir? Yükselme beklentisi var mı? Yerine koyacağın hayvanın fiyatı nedir? gibi parametrelerdir. Simental tabi ki 530 kg daki et karlılığı 650 kg dan fazladır çünkü rasyondaki,hayvanın yaşam payı daha azdır. Bütün besiyi bir çan eğrisi gibi düşünürsek. 650 kg a kadar karlılık kabul edilebilir seviyedir. Simentalin kırma olmaması halinde.
Not:Eşref Şekerli'nin bütün videolarını ve programlarını birkaç sefer izlemişimdir. Ders niteliğindedir.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Abi ben montofonu arastiriyom montofon beside nasil? Simentalin iyi oldugunu biliyoruz forumda bi abi var 16 aylikken 400 kg civari karkas aliyormus ben montofonu merak ediyom onun besisi nasildir abi montofonu bildigin kadariyla herseyiyle bana ozetlermisin rica etsem

Montofon simentalden biraz geri ama holsteindan da daha iyi. Buradaki en onemli etken hayvanın alış fiyatı. Montofonu uygun fiyata almak simentalden daha kolay.

Montofon simentalden biraz geri ama holsteindan da daha iyi. Buradaki en onemli etken hayvanın alış fiyatı. Montofonu uygun fiyata almak simentalden daha kolay.
Abi 18 aylik oldugunda ayni yemle kac kg fark olur? Bide abi saglamlik acisindan degerlendirirmisin ikisinide? Bide abi montofon beslerken kac aylikken kac kg karkasa ulastigini simental beslerken kac aylikken kac kg karkas aldigini soylermisin

Yeni kurmakta olduğum limuzin damızlık işletmesi için stressiz mudahaleler için resimdeki bir sistem arıyorum. Böyle sistem kuran satan vs bildiğiniz firma varmı?
652cb4f5ee9e830569a6808ab0b1ca8e.jpg

Yeni kurmakta olduğum limuzin damızlık işletmesi için stressiz mudahaleler için resimdeki bir sistem arıyorum. Böyle sistem kuran satan vs bildiğiniz firma varmı?
652cb4f5ee9e830569a6808ab0b1ca8e.jpg
Abi ben sana bise diyimmi gordugum kadariyla kendin sanayide yaptirirsan cok daha ucuza geliyor ve tam istedigin gibi oluyor isin teknik kisimlarini iyice ogrenip bi sanayide sordurun derim. Limuzin isletmesi nasil olacak biraz bahsedermisiniz

Abi ben sana bise diyimmi gordugum kadariyla kendin sanayide yaptirirsan cok daha ucuza geliyor ve tam istedigin gibi oluyor isin teknik kisimlarini iyice ogrenip bi sanayide sordurun derim. Limuzin isletmesi nasil olacak biraz bahsedermisiniz

Bu yönlendirme sisteminde olay projede. Hayvan davranış bilimciler tarafından da katkı sağlandığı için pek çok detay olabiliyor kullanımı etkileyen. Benim gördüğüm jourdain diye bir firma bu işin piri gibi. Detaylı cad projesi olsa zaten oturur kendim ahşaptan yaparım gene yaparım.
Limuzin işletmesine gelirsek 30 dönümde kuzeye kapalı buzağılar için korunaklı sundurmaların olduğu kaliteli kaba yem ile beslenen 60 başla başlıyacağım iki senelik giderini kenara ayırdığım erkeğinden besi yapacağım bir işletme olacak. Halihazırda pedegrili holstein dana besisi yapıyorum ama devletin bizi oyuncak etmesine kızdım anasından başlıcam hayvancılığa tekrar.

Bu yönlendirme sisteminde olay projede. Hayvan davranış bilimciler tarafından da katkı sağlandığı için pek çok detay olabiliyor kullanımı etkileyen. Benim gördüğüm jourdain diye bir firma bu işin piri gibi. Detaylı cad projesi olsa zaten oturur kendim ahşaptan yaparım gene yaparım.
Limuzin işletmesine gelirsek 30 dönümde kuzeye kapalı buzağılar için korunaklı sundurmaların olduğu kaliteli kaba yem ile beslenen 60 başla başlıyacağım iki senelik giderini kenara ayırdığım erkeğinden besi yapacağım bir işletme olacak. Halihazırda pedegrili holstein dana besisi yapıyorum ama devletin bizi oyuncak etmesine kızdım anasından başlıcam hayvancılığa tekrar.
Abi holstein et tutmuyormus hep iskelet gelisimi oluyormus diyolar kimse memnun degil sen nasi yapiyon kazandiriyomu holstein besi

Abi holstein et tutmuyormus hep iskelet gelisimi oluyormus diyolar kimse memnun degil sen nasi yapiyon kazandiriyomu holstein besi

948dce126d974c8b3e988da0dfd9a810.jpg

14 ay yaşında 305 kg karkas. 570 kg canlı. 53 randıman.
Holsteinnın buzağısı ucuz ordan kazandıracaktı bana ama 3 tl fiyat düşünce umduğumu alamadım koyduğumu alcam. İlk 60 gününü bildiğin buzağıyı alcan.

Valla holsteinden bu rakamlari herkes alamaz masallah

Birkaç detay var beside bunlar biraraya gelince başarı geliyor. Ben 2 senedir besi yapıyorum. Dana ile düveyi ayırt edemezdim ama doğru insanlar ve iyi analizle başarılamıcak birşey değil. Şimdi gördümki anası olmadan danası beslenmez. Abd kaldığım dönemde de çok farklı işletme tipleri görme fırsatım oldu. Animaş chute, cattle handling facilitie, animal pen , cow corral , hay ring, bale graze, gibi ipuçları ile youtube başta olmak üzere siZlerde bu işletme tiplerinden bazılarını görebilirsiniz.

Birkaç detay var beside bunlar biraraya gelince başarı geliyor. Ben 2 senedir besi yapıyorum. Dana ile düveyi ayırt edemezdim ama doğru insanlar ve iyi analizle başarılamıcak birşey değil. Şimdi gördümki anası olmadan danası beslenmez. Abd kaldığım dönemde de çok farklı işletme tipleri görme fırsatım oldu. Animaş chute, cattle handling facilitie, animal pen , cow corral , hay ring, bale graze, gibi ipuçları ile youtube başta olmak üzere siZlerde bu işletme tiplerinden bazılarını görebilirsiniz.
Abi o bikac detayi madde madde paylassan iyi olur bende arastiriyom not alirim iyi olur

İlk aklıma gelenleri yazayım
1- ilk 60 gün annesütü almış buzağı. Yanık olmayanı almalı. Kg si önemli değil.
2. 150 kg canlı ağarlığa kadar bol bol kaliteli ince kaba yem. Çayır otu vb gibi. Yulafı ziyan ediyorlar dişleri hepsini kesmiyor. Yoncada Bu arada girilir. Bir padoğa bir dilim gibi 10 hayvanlık.
3. 250 kg ye kadar günlük 200 gr arttırark buzağı başlangıç (bu kgye kadar 3.2 kg kesif yemi geçme faydası olmuyor) ve bir iki avuç arpa flake. Arttış hızı önemli değil maksat rumeni hazırlama. İshaller burda kesif yem miktarı için ikaz.
4- 250 kgden sonra rasyon. Ben sadece arpa kesif yem yulaf ve yonca verdim.
5. Önemli nokta burda. Kaliteli kaba yemle rumen arttık yüksek enerjili rasyonu hazmedebilir halde olduğundan tüm periyodda %10 ayak sorunu çektik ama şişkinlik olmadı.
6.350 kg canlı ağalıktan sonra yoncayı kesiyoruz boylanma olmasın diye. 540 kg malla 570 kg mal aynı karkası verebiliyor böylece.
7.canlı maya vitamin en baştan sona kadar girlir. 400 kg de soda girilir.
8.tuz yalama taşı va hiç kullanmadım
9. 250 kg ye kadar rüzgar ve soğuktan korudum altlık kullandım. Saman vb
10. Ayda bir tartım ve kayıt farz. Excell den takip ile bir önceki ay alan veren belli oluyor.
11. Tartımlar müdahele için ipucu veriyor.
12. Bazen 1 ay kg almayan hayvam sonraki ay günlül 3 kg aldığı oldu
13. Holstein 570 de kesime giderse iyi olur sonrası boya gidiyor
14. Ben işletmeye giren malı12 ayda kesiyorum
15. Samanı sadece 450 kg civarı tamponlama olarak veriyorum

İlk aklıma gelenleri yazayım
1- ilk 60 gün annesütü almış buzağı. Yanık olmayanı almalı. Kg si önemli değil.
2. 150 kg canlı ağarlığa kadar bol bol kaliteli ince kaba yem. Çayır otu vb gibi. Yulafı ziyan ediyorlar dişleri hepsini kesmiyor. Yoncada Bu arada girilir. Bir padoğa bir dilim gibi 10 hayvanlık.
3. 250 kg ye kadar günlük 200 gr arttırark buzağı başlangıç (bu kgye kadar 3.2 kg kesif yemi geçme faydası olmuyor) ve bir iki avuç arpa flake. Arttış hızı önemli değil maksat rumeni hazırlama. İshaller burda kesif yem miktarı için ikaz.
4- 250 kgden sonra rasyon. Ben sadece arpa kesif yem yulaf ve yonca verdim.
5. Önemli nokta burda. Kaliteli kaba yemle rumen arttık yüksek enerjili rasyonu hazmedebilir halde olduğundan tüm periyodda %10 ayak sorunu çektik ama şişkinlik olmadı.
6.350 kg canlı ağalıktan sonra yoncayı kesiyoruz boylanma olmasın diye. 540 kg malla 570 kg mal aynı karkası verebiliyor böylece.
7.canlı maya vitamin en baştan sona kadar girlir. 400 kg de soda girilir.
8.tuz yalama taşı va hiç kullanmadım
9. 250 kg ye kadar rüzgar ve soğuktan korudum altlık kullandım. Saman vb
10. Ayda bir tartım ve kayıt farz. Excell den takip ile bir önceki ay alan veren belli oluyor.
11. Tartımlar müdahele için ipucu veriyor.
12. Bazen 1 ay kg almayan hayvam sonraki ay günlül 3 kg aldığı oldu
13. Holstein 570 de kesime giderse iyi olur sonrası boya gidiyor
14. Ben işletmeye giren malı12 ayda kesiyorum
15. Samanı sadece 450 kg civarı tamponlama olarak veriyorum
Abi çok tesekkur ederim ciddi manada aydinlattin boylanma olmasin diye yoncayi kesiyor olman acaba isin sirri olabilir mi yoksa benim gordugum kadariyla holstein=boylanma demek senin puf noktan bu olabilirmi? Bide abi montofon besisi nasil denedinmi hic

Sayin yosimizra iyi aksamlar. Kullandiginiz rasyonun icerigini tam olarak paylasma sansiniz varmi acaba. Kendi hayvanlarimda denemek istiyorum cevabiniz icin simdiden saolun. Ayrica mesaj kutusu dolu galiba size ozel mesaj atmaya calistim gitmedi