Merak Edilen Konu Kapalı Sistem Koyunculuk Gerçekleşen Maliyetler ve Deneyimlerim Hk.

Arkadaşlar 6 aydır koyunculuk yapan arsa vb. tüm yatırımları 0'dan yapan biri olarak bu forumdan çok kazanım elde ettim . Biliyorumki hala merak edilen konulardan biri kapalı sistem koyunculuk . Tüm yaşadıklarımı , kararlarımı , hatalarımı bu konunun altında sizlerle paylaşmak istiyorum ...

Öncelikle arsa yatırımımı yaparken koyunculuğu başaramama , yeni hayata adapte olamama ihtimallerini göz önünde bulundurun ... Sonuçta sahaya inmek , uygulama yapmak pc önünde kahve yudumlarken kâğıt ve kalemle maliyet - kazanç hesaplamaktan çok farklı ! Alınacak arsa değer kazanan bir yatırım bölgesinde olursa , en azından zararınızın bir kısmını amorte eder ve satış işlemi nispeten kolay gerçekleşir .

Bulunduğunuz yerde sizlere tavsiyeler veren deneyimli kişiler olacaktır ... Ve bu tavsiyelerin içinde bir virgül yer alır . 'Toz koyunu bozar , sen buraya beton döktür.' gibi ... İşte o virgül önemli ! Virgülün öncesinde deneyim var ... Aklınıza kaydedin ... Unutmayın ! Virgülün sonrasında yatırım önerisi var ... Bekleyin , araştırın , kafa yorun ... O alana dökülecek betonun bedeli olan 5.000-10.000 TL sizin hesabınızdan eksilecek ! O betonun başka sorunlara yol açması durumunda sökümü için yine siz para ödeyeceksiniz ... En doğru kararı verin , virgülün sonrasına kulak asmayın !

İşe sıfırdan başlıyorsanız benim gibi , temkinli olun ... Irk seçimi yaparken hemen karlılığı düşünmeyin ... En azından bir süre yaşama kabiliyeti yüksek hayvanlarla çalışarak tecrübe kazanın ! Bu ilk hayvanlarınız yaptığınız hataları tolere eder , kaybın önüne geçer ... Yani size yatırım-kazanç tablonuzda yer almayan farklı bir kazanç sağlarlar ölmeyip varlıklarını devam ettirerek !

Ticaret pazarlamadan ibarettir aslında ... Damızlık satıcıların bahanesi hazırdır ; bakamamışsın - kapalı yerde stres yapmış hayvan - senin ora yazın çok sıcak ya vb. malına çok güvenen damızlıkçı verir 2 tane gebe anaç , siz uygulamada görürsünüz verimini hayvanın ... Karar verirsiniz ! Nacizane tavsiyem söylenen herşeye temkinli yaklaşın ... Bakın www.sahibinden.com'a araç-arsa takaslı koyun sürüsü ilanlarının tamamı romanov ! 5 yıl önce 1.000 $ ' dı bu hayvanın bir tanesi ...

Bugün için son mesajım ; 4 çoban tutar 2.000 dönüm mera kiralar , 500 hayvan 1.000.000 TL toplam yatırım ile girdiğim işten 2 yılın sonunda milyoner çıkarım falan gibi düşünceleriniz varsa eğer unutmayın bu ülkede o yatırımın 100 katını tek kalemde yapacak 10.000 kişi vardır ! Bu iş o kadar kolay milyoner yaratsaydı bizlere kalmazdı ! Hayal kırıklığına uğrama boşyere ... Eğer o çizmeleri giyeceksen , hayvanın içinde olmaktan , koyun kokmaktan hayıflanmayacaksan erteleme hayalini başla bu işe ! Koyun hatayı kaldırır ... Koyun para bırakır ... Bu hayat huzurludur !

Kapalı sistemde Para kazandın mı peki müjdat çoban
Söylediğim gibi , hedefim yaşam kalitemi yükseltmek ... Milyoner olamayacağımı bilerek girdim bu işe ... Anaç koyun başı dönemsel (9 aylık period) 200 TL net kar elde etmek ve yaptığım yatırımı koruyabilmekti hedef ; şu an için ilk period hedeflenen karlılığın üstündeyim Allah'tan bir aksilik olmazsa ...

Peki ne gibi rasyonlar yediriyorsunuz? Kapalı sistemin avantajı nedir dezavamtajı nedir? Biraz da teknik konulardan bahseder misiniz
Rasyon aslında çok önemli değil Kandemir , 1.06 TL den arpam varken yemin temel girdisi arpaydı mesela , Tarım Kredi ' nin indirimi sonrası Toklu Besi yemi oldu bu temel girdi . Benim asıl çabam 1.25 TL günlük hayvan maliyetini aşmamak ! Ekim 15 ile Kasım sonu zeytin sezonu ; branda silkelemesi yaprakları çuvalladım tarlalardan ... Onlarca çuval ... Yazın kuru ot dönemi ; sürgü yapılmamış , yada otları belli noktalara yığılmış tarlalardan onlarca haral ot çektim ... Kapalı beside hayvan başka tercih şansı olmadığını biliyor ve tüketiliyor bu otlar . Aralık sonrası ara ( budama ) dönemi ; dal taşıyacağım izin aldığım tarlalardan ... Nisan ortası ile birlikte yeşil ot biçeceğim geçen yıl yaptığım gibi ... Gece 9-10 saat hayvan gütmek yerine bu işlere günde 4 saat falan ayırıyorum ... Tercihim bu yönde ... Şu anki kesif rasyonum arpa ezmesi (Tariş 40 kg 62 TL ve TKK toklu yemi 72 TL) 500 gr günde . Kaba yemim dip zeytini ile karışık zeytin yaprağı ...

Söylediğim gibi , hedefim yaşam kalitemi yükseltmek ... Milyoner olamayacağımı bilerek girdim bu işe ... Anaç koyun başı dönemsel (9 aylık period) 200 TL net kar elde etmek ve yaptığım yatırımı koruyabilmekti hedef ; şu an için ilk period hedeflenen karlılığın üstündeyim Allah'tan bir aksilik olmazsa ...
Bende küçükbaş hayvancılık yapıyorum hayvan başı 200 TL kar için ben hayvancılık yapmam şahsen mera olmadan hayvancılık olmaz küçükbaş hayvanın doğasına aykırı .o hayvan günde en az 2 saatte olsa çıkıp dolaşması lazım strese girer bu da size döl veriminde düşüklük olarak geri döner